Strona Główna > Aktualności > Zespoły z Poznania i Gorzowa Wlkp. w finale MP koszykarek do lat 18

Zespoły z Poznania i Gorzowa Wlkp. w finale MP koszykarek do lat 18

Enea AZS Szkoła Gortata Poznań oraz Enea AZS AJP Gorzów Wielkopolski zagrają w niedzielnym finale mistrzostw Polski do lat 18 kobiet. Poznanianki po zaciętym spotkaniu pokonały Energa MG 13 Politechnika Gdańska, zaś drużyna z Gorzowa Wielkopolskiego zwyciężyła broniącą mistrzowskiego tytułu GTK Arkę Gdynia.

Sobotnie zmagania rozpoczęły się od meczów o niższe miejsca w turnieju finałowym. Pogoń Ruda Śląska pokonała MLKS-MOS Rzeszów 68:55 i zajęła 11. miejsce w mistrzostwach Polski. W meczu o miejsce 9. lepsze okazały się koszykarki z Sokoła Podlaskiego, które różnicą 20 punktów (64:44) wygrały z krakowską Wisłą.

Sporo emocji było w mecze o miejsca 5-8 pomiędzy MUKS Poznań a zespołem z Aleksandrowa Łódzkiego. Podopieczne trenera Piotra Rozwadowskiego dość długo nie pozwalały rywalkom odskoczyć na więcej niż kilka punktów i dopiero czwarta kwarta zdecydowała o wygranej poznanianek 66:58. W zespole MUKS-u z bardzo dobrej strony pokazały się Marta Masłowska (20 pkt.) oraz Natalia Byczyk (15 pkt.). Rywalkami poznanianek w niedzielnym meczu o 5. miejsce będzie zespół Basketu 25 Bydgoszcz, który bez większych problemów pokonał SKS 12 Warszawa. 29 punktów w tym meczu zdobyła Wiktoria Sobiech, 25 punktów na swoim koncie miała Roksana Sobiech. Basket SMS Aleksandrów Łódzki i stołeczny zespół w niedzielę zagrają o 7. miejsce w mistrzostwach Polski.

Najwięcej emocji budziły oczywiście mecze półfinałowe. W pierwszym obrońca tytułu, GTK Arka Gdynia, zmierzył się z AZS AJP Gorzów Wielkopolski. Gorzowianki od samego początku udowadniały, że już czas na zmianę posiadacza korony mistrzowskiej i pewnie wygrały z GTK różnicą aż 33 punktów. – Na pewno przed spotkaniem, gdyby mi ktoś powiedział, ze wygramy z Gdynią +30 to bym w to nie uwierzył. Spodziewaliśmy się bardzo trudnego spotkania, bo graliśmy z Gdynią, która teoretycznie jest u siebie. Dziewczyny w kolejnym meczu dzięki znakomitej grze w obronie ustawiły spotkanie. Kolejny mecz wybroniony poniżej 50 punktów, a do tego w pierwszej kwarcie dołożyliśmy bardzo skuteczny rzut za trzy punkty. Do tego bardzo dobrze zafunkcjonowała kontra i wykorzystywaliśmy przewagę pod koszem. Cały czas dziewczyną powtarzam, że najtrudniejszym przeciwnikiem jesteśmy my sami. To nasze nastawienie, wola walki i determinacja będzie kluczowa w finale – powiedział trener gorzowianek Janusz Kopaczewski.

– Przed tym meczem byłyśmy bardzo bojowo nastawione. Wiedziałyśmy o co gramy i po co na ten turniej przyjechałyśmy. Grałyśmy o finał i dałyśmy z siebie wszystko. Trener zawsze nam powtarza, że musimy być zdeterminowane na 100%. Sama mogę powiedzieć, że miałam bardzo duży stres przed tym meczem, chyba pierwszy raz w swoje karierze. Cieszę się, że go przełamałam, a z całego zespołu jestem bardzo dumna. W finale każdy rywal jest straszny, ale my jesteśmy po prostu lepsze – dodała MVP spotkania,  Joanna Kobylińska, która zdobyła w tym spotkaniu 17 punktów.

O wiele bardziej zacięty był drugi półfinał, w którym zmierzyły się dwa zespoły współpracujące ze Szkołami Marcina Gortata – MG 13 Politechnika Gdańska i AZS Poznań. Po pierwszej kwarcie to gdańszczanki miały 12 punktów straty, ale całą tę przewagę straciły jeszcze przed przerwą. AZS wyszedł na prowadzenie i do końca meczu utrzymał już niewielką przewagę, wygrywając ostatecznie 56:50. Tym samym poznanianki awansowały do finału mistrzostw Polski i zapewniły już sobie medal, chociaż nie wiadomo jeszcze jakiego koloru. Zespół Politechniki Gdańskiej w niedzielę powalczy z GTK Arką o brąz. W drużynie z Poznania wyróżniła się w tym meczu Weronika Piechowiak, która zdobyła 21 punktów, w drużynie Politechniki najskuteczniejsza była Konstancja Banucha (16 pkt.)