Strona Główna > Aktualności > Zastal pokonał Spójnię i zdobył Puchar Polski 2020/2021

Zastal pokonał Spójnię i zdobył Puchar Polski 2020/2021

Nie było niespodzianki w turnieju finałowym Pucharu Polski koszykarzy, rozgrywanym w Lublinie. Zastal Zielona Góra od początku był faworytem do zdobycia tego trofeum i w niedzielnym finale pokonał Spójnię Stargard 86:73, sięgając po trofeum. Zielonogórzanie świetnie rozegrali pierwszą połowę meczu i po 20 minutach prowadzili 48:31. Spójnia próbowała odrabiać straty, ale podopieczni trenera Tabaka nie dali się już dogonić rywalom.

Z wielką energią w ten mecz wszedł przede wszystkim Iffe Lundberg – po jego wsadach zielonogórzanie prowadzili 6:1. Później do remisu doprowadzał jednak Jay Threatt, a po trójce Raymonda Cowelsa PGE Spójnia miała nawet przewagę. Mistrzowie Energa Basket Ligi odpowiedzieli na to serią 9:0 i powoli zaczęli panować nad sytuacją. Dzięki trafieniu Janisa Berzinsa po 10 minutach prowadzili 24:16.

W drugiej kwarcie zespół trenera Marka Łukomskiego potrafił zbliżyć się na cztery punkty dzięki trójkom Filipa Matczaka i akcji Mateusza Kostrzewskiego. Enea Zastal szybko wracał do swojej gry, a po rzucie z dystansu Rolandsa Freimanisa było już 11 punktów różnicy. Stargardzianie mieli problemy z zatrzymaniem Groselle’a i Freimanisa, a przez to nie byli w stanie nawiązać walki. Pierwsza połowa zakończyła się wynikiem 48:31.

Zespół ze Stargardu nie zamierzał się poddawać w trzeciej kwarcie – dzięki kolejnym trafieniom Omariego Gudula oraz Jaya Threatta przegrywał już tylko ośmioma punktami i ciągle liczył się w tej rywalizacji. Geoffrey Groselle i Iffe Lundberg swoimi akcjami ofensywnymi nie pozwalali już jednak na nic więcej. Po trójce Rolandsa Freimanisa po 30 minutach było 64:51. W ostatniej części meczu niewiele się zmieniało – być może ekipa trenera Żana Tabaka nie budowała ogromnej przewagi, ale całkowicie kontrolowała wydarzenia na parkiecie. W ważnym momentach nie zawodzili nadal Freimanis oraz Richard. Ostatecznie zielonogórzanie zwyciężyli 86:73.

Enea Zastal BC Zielona Góra – PGE Spójnia Stargard 86:73
(24:16, 24:15, 16:20, 22:22)

Zastal: Richard (15), Lundberg (21), Berzins (6), Reynolds (2), Groselle (15) oraz Put, Freimanis (20) i Koszarek (7)
Spójnia: Threatt (13), Faust (9), Steele (16), Cowels (14), Kostrzewski (8) oraz Matczak (6), Han, Gudul (5) i Młynarski (2)