Strona Główna > Aktualności > VTB: Zastal rozbity w Moskwie przez zespół CSKA

VTB: Zastal rozbity w Moskwie przez zespół CSKA

Po dobrym meczu w Krasnojarsku we wtorek Zastal rozegrał kolejne spotkanie w lidze VTB. Tym razem w Moskwie jego rywalem było stołeczne CSKA. Po pierwszej kwarcie gospodarze prowadzili już różnicą 13 punktów, ale niezła w wykonaniu zielonogórzan druga kwarta pozwalała mieć nadzieję. W drugiej połowie rosyjska drużyna nie pozostawiła już podopiecznym trenera Żana Tabaka żadnych złudzeń i pewnie wygrała 105:73.

Lekcję koszykówki na najwyższym poziomie otrzymali w Moskwie zawodnicy mistrza Polski Zastalu Enea BC Zielona Góra. W spotkaniu Zjednoczonej Ligi VTB zostali rozgromieni przez czołowy europejski zespół CSKA 105:73. Z kilkudniowej przygody na wschodzie wracają jednak z uśmiechem, bo wcześniej na Syberii wygrali 94:73 z Jenisejem Krasnojarsk. Cała wyprawa do Rosji przebiegała z powodu pandemii koronawirusa w nietypowych warunkach. Do Krasnojarska na początku Zastal dotarł po trwającej prawie 24 godziny podróży. Najpierw zawodnicy pojechali z Zielonej Góry do granicy z obwodem kaliningradzkim, potem na piechotę przekroczyli granicę i kolejnym autokarem udali się na lotnisko, skąd przez Moskwę polecieli do Krasnojarska.

Takie rozwiązanie wybrano ze względu na ograniczoną liczbę połączeń lotniczych i kłopoty z uzyskaniem wizy dla kogokolwiek poza członkami zespołu. Wcześniej zresztą w dość podobny sposób do Petersburga (gdzie gra w tamtejszym Zenicie) po występach w reprezentacji Polski wracał Mateusz Ponitka. Również przez Kaliningrad i z przechadzką przez granicę będzie odbywała się podróż powrotna Zastalu z Moskwy, a może i kolejne wypady na mecze ligi VTB. Najbliższy to trzy mecze w Permie, Saratowie i Chimkach w dniach 20-26 grudnia. Aktualnie zielonogórzanie mają w lidze VTB bilans 3-6 i zajmują 9. miejsce.

Mimo, że CSKA zaczęło bez swoich liderów – Mike’a Jamesa i Willa Clyburna to uderzyło bardzo mocno. Przestraszony Zastal przyjął na dzień dobry 9 punktów z rzędu (Milutinow, Szengelija i Hackett) i dopiero w 3 minucie trafił Rolands Frejmanis i było 9-2.  Potem kilka razy trafił Iffe Lindberg i Zastal w 7 minucie przegrywał tylko 13-17. No ale wtedy na parkiet wyszli James i Cyburn, CSKA zaliczyło serię 11-0 i zrobiło się 28-13 dla zespołu z Moskwy. CSKA spokojnie wygrało kwartę 31-18, a ostatniego kosza Mike James trafił równo z syreną, a rzucał z 9 metrów.

Początek drugiej kwarty to koncert gry Zastalu w rzutach za trzy. Dwa razy zza obwodu trafił Reynolds, rzucali Lundberg i Łukasz Koszarek i znów mistrz Polski miał nikłą stratę 34-39 w 15 minucie.  Trener gospodarzy wziął czas i minutę później było… 47-34 po szybkiej serii wojskowych z Moskwy 8-0. Do końca pierwszej połowy CSKA miał wynik pod kontrolą, a po 20 minutach prowadził 54-42.

W trzeciej kwarcie mecz się rozstrzygnął. Jeszcze w 22 minucie Zastal po trafieniu Geofreya Grosella przegrywał tylko 49-56, ale od tego momentu CSKA wskoczyło na poziom nieosiągalny dla zespołu Żana Tabaka. Obrona zespołu z Moskwy wybiła wszelkie argumenty Zastalowi, który popełniał proste straty, nie potrafił ustawić ataku, pudłował i CSKA zrobiło znakomitą serię 14-0 i 17-1 (punkt Zastalu z wolnego) i prowadziło 73-50 w 27 minucie. Po 30 minutach było natomiast 78-56. W ostatniej kwarcie CSKA grało na luzie, a mimo to spokojnie zwiększyło prowadzenie (nawet do 34 punktów) i zwyciężyło ostatecznie 105-73.

CSKA Moskwa – Zastal Zielona Góra 105:73
(31:18, 23:24, 24:14, 27:17)

CSKA: Hilliard (11), Hackett (8), Shengelia (18), Milutinov (9), Kurbanow oraz Bolomboy (4), Chomienko (6), James (12), Uchow (3), Antonow (13), Clyburn (15) i Łopatin (6)
Zastal: Lundberg (22), Ponitka (9), Freimanis (12), Berzins (2), Groselle (9) oraz Richard (3), Put (2), Reynolds (8) i Koszarek (6)