Strona Główna > Aktualności > VTB: Zastal pokonał w Moskwie zespół z Euroligi

VTB: Zastal pokonał w Moskwie zespół z Euroligi

Kolejne przekonujące zwycięstwo Enei Zastalu BC Zielona Góra w lidze VTB. Mimo osłabienia, zawodnicy prowadzeni przez Żana Tabaka, ograli na wyjeździe Chimki Moskwa (99:94) i są coraz bliżej udziału w fazie pucharowej.  Chimki mają w tym sezonie swoje problemy i nie mogą być zadowolone z wyników w VTB i Eurolidze. Mimo wszystko to wciąż wielka marka i klub z wielkim budżetem i ogromnymi aspiracjami.

Patrząc na sytuację obu drużyn trudno powiedzieć, czy można w tym przypadku mówić o niespodziance. Owszem, rywale są uczestnikiem elitarnej Euroligi i dysponują większym budżetem, ale w tym sezonie prezentują się słabo (bilans 2-23 w Eurolidze i 7-7 przed tym meczem w lidze VTB), a w spotkaniu z Zastalem na dodatek wystąpili osłabieni z tylko dwoma obcokrajowcami w składzie. Z drugiej strony zielonogórzanie w ostatnich tygodniach rozstali się z Gabrielem Lundbergiem, Marcelem Ponitką i Blakiem Reynoldsem, kontuzjowany jest Cecil Williams, a zatrudnieni niedawno Nikos Papas i David Brembly z powodu problemów z wizami nie polecieli do Rosji.

W związku z tym Zastal wystąpił znowu w wąskim, ośmioosobowym składzie. Po pierwszej połowie przegrywał 52:46, ale pod koniec trzeciej kwarty znalazł się z przodu. Kilka minut przed końcem prowadził nawet 84:74, lecz gospodarze ze znakomitym Aleksiejem Szwiedem na czele zbliżyli się na odległość jednego punktu. Na finiszu nie do zatrzymania był jednak środkowy Zastalu Geoffrey Groselle. Oprócz niego warto wyróżnić reprezentacyjnego rozgrywającego Łukasza Koszarka. 37-letni kapitan zagrał wyszedł w pierwszej piątce, zagrał najwięcej w sezonie (prawie 32 minuty), miał 14 punktów oraz 8 asyst.

– Dzisiejszy mecz był niczym All-Star Game – żadna drużyna nie broniła. Nie jest to coś co mi się podoba, ale wszyscy znamy powody takiej gry. Wygraliśmy, ale najważniejsze, że „nowa” drużyna ma ducha poprzedniej i nigdy się nie poddaje – przyznał po meczu trener Żan Tabak. Na czele ligi VTB z bilansem 15-2 pozostaje Zenit Petersburg reprezentanta Polski Mateusza Ponitki. Zastal ma bilans 11-8 i jest na 5. pozycji w 13-zespołowej tabeli. Na 9. miejscu plasuje się Parma Perm (7-8) Marcela Ponitki, który sezon zaczynał w Zielonej Górze.

BK Chimki – Enea Zastal BC Zielona Góra 94:99
(21:26, 31:20, 15:24, 27:29)

Chimki: Szwied (34), Mickey (16), McCollum (11), Karasiew (10), Monia (8), Woronow (7), Zajcew (4), Ponkraszow (2) i Walijew
Zastal: Groselle (27), Freimanis (20), Richard (18), Koszarek (14), Berzins (10), Bowlin (8), Sulima (2) i Put