Strona Główna > Aktualności > VTB: Brakło sił, Zastal przegrał po dogrywce z Niżnym Nowogrodem

VTB: Brakło sił, Zastal przegrał po dogrywce z Niżnym Nowogrodem

W ostatnim meczu przed reprezentacyjnym okienkiem koszykarze Enea Zastalu Zielona Góra mierzyli się w lidze VTB z Niżnym Nowogród. I walczyli jak lwy, pomimo ogromnego zmęczenia doprowadzili do dogrywki. Tam jednak zabrakło już „pary”.

To był czwarty mecz Zastalu w ciągu siedmiu dni. Koszykarze pokonali wielkie CSKA Moskwa i przywieźli dwa wyjazdowe zwycięstwa w PLK. Liczyli, że przed przerwą na reprezentacje ograją u siebie jeszcze ekipę Niżnego, ale ewidentnie zabrakło im sił. Szarpali i szarpali, wypracowali co najmniej kilka okazji, by zamknąć mecz zwycięstwem, ale w kluczowych momentach zbyt drżały ręce, nogi zbyt były miękkie – należało uznać wyższość rywali.

Pierwszą połowę meczu w hali CRS goście rozegrali pod swoje dyktando. Wyraźnie wygrywali walkę na deskach i łatwo punktowali z pomalowanego, gdzie nie czekał żaden agresywny opór. Po kilkunastu minutach gry Niżny prowadzi 30:19, a niedługo potem 43:27. Schodzenie do środka skończyło się tak, że goście dużo rzucali za trzy i dużo trafiali, zwłaszcza Jewgienij Baburin (17 pkt, 5/11 zza łuku) i Artiom Komołow (17 pkt, 4/8 zza łuku). Z wypracowywaniem pozycji przyjezdni nie mieli problemów – Niżny miał nie tylko przewagę centymetrów, ale i świeżości w nogach. Koszykarze wyglądali na znacznie żywszych po obu stronach parkietu. Z przodu najchętniej atakowali wolne nogi Rolandsa Freimanisa lub Łukasza Koszarka, ale to akurat norma. Wynik po dwóch kwartach (i celnym rzucie z połowy równo z syreną Freimanisa) brzmiał 48:40 dla Nowogrodu. W międzyczasie ważny zastrzyk energii z ławki dał Filip Put, który wykończył trzy kolejne akcje z rzędu, dostarczając w krótkim czasie 6 punktów.

Po zmianie stron rozpoczęło się mozolne odrabianie strat przez zielonogórzan. Zaczęli zrywem 7:0, by zaraz potem znów stracić kontrolę i pozwolić odskoczyć Niżnemu na 13 „oczek”. Ale wstali jeszcze raz. Dzięki odważnym rzutom Cecila Williamsa i Freimanisa, skutecznym akcjom raczej nieskutecznego tym razem Iffe Lundberga (24 pkt, 9/21 z gry) doprowadzili do remisu przed ostatnią kwartą (64:64).

7/21 za trzy w meczu to wyjątkowo mało jak na Zastal. To pokazuje skalę zmęczenia. Ale koszykarze trzymali się w grze. Ba, po mocnym wejściu w czwartą kwartę szli na zwycięstwo. Rozstrzelał się niesamowicie Freimanis (24 pkt, 3/5 za trzy), a podejmował przy tym naprawdę odważne decyzje. Nagle zrobiło się 74:67 dla Zastalu. Jeszcze na trzy minuty do końca drużyna trenera Tabaka prowadziła 80:72, a rywale mieli przekroczony limit przewinień. Z czterema faulami siedzieli Petraska i Gavrilovic.

Niestety dla zielonogórzan, mecz wyciągnęli ludzie, którzy dla Nowogrodu robią to zazwyczaj. A więc śmietanka rosyjskiej koszykówki: Baburin, Striebkow, potem jeszcze Astapkowicz. To oni trafiali najtrudniejsze rzuty i doprowadzili do tego, że Niżny na siedem sekund przed końcem odzyskał prowadzenie (83:82).

Zastal dostał jeszcze jedną szansę, by zamknąć mecz zwycięstwem, ale po ładnym zwodzie z dystansu spudłował Lundberg. Nadzieję przeciągnął Freimanis – Łotysz zebrał w ataku i przy próbie dobitki był faulowany. Trafił tylko drugi z dwóch rzutów wolnych, doprowadzając do remisu. W dogrywce minimalnie lepsi byli już przyjezdni. Szkoda strat Lundberga, szkoda przestrzelonych pozycji, ale porażka kiedyś musiała nadejść. Szczęście w VTB sprzyjało zawodnikom Zastalu całe tygodnie.  W lidze VTB Zastal notuje bilans 10-8 i utrzymuje się na 5. miejscu.

Enea Zastal BC Zielona Góra – Niżnyj Nowgorod 93:97
(18:22, 22:26, 24:16, 19:19, d. 10:14)

Zastal: Lundberg (24), Richard (9), Williams (8), Berzins (6), Groselle (8) oraz Koszarek (8), Freimanis (24) i Put (6)
Niżny Nowogród: Striebkow (16), Baburin (17), Komołow (17), Petrasek (3), Gavrilovic (10) oraz Gankiewicz (7), Astapkowicz (14), Shepherd (4), Toropow (8), Gierasimow i Chadow