Strona Główna > Aktualności > Trzecia porażka koszykarek VBW Arki w Eurolidze

Trzecia porażka koszykarek VBW Arki w Eurolidze

Koszykarki VBW Arki Gdynia przegrały ZVVZ USK Praga i z trzema porażkami na koncie zakończyły rywalizację w Stambule w ramach Euroligi. Gdynianki podobnie jak w meczu z Fenerbahce pokazały się z dobrej strony, ale ostatecznie uległy rywalkom różnicą 9 punktów. W grupie B trzy zespoły mają obecnie po dwie wygrane i jedną porażkę i tylko polski zespół, który ma już iluzoryczne szanse na wyjście z grupy, wciąż czeka na pierwszą wygraną.

Do ostatniego z trzech meczów w Stambule koszykarki VBW Arki Gdynia przystąpiły z dwiema porażkami. Natomiast ZVVZ USK miało na koncie zwycięstwo różnicą jednego punktu z LDLC ASVEL Lyon, które wcześniej rozbiło gdynianki. Początek meczu był dla Arki udany. Po 3 minutach gry i rzucie Barbory Balintovej mistrzynie Polski prowadziły 8:5. Czeszki momentami odbijały prowadzenie, ale partię wygrały dopiero w ostatniej jej minucie po rzutach Ivany Dojkic i Alysssy Thomas.

Prażanki kompletnie nie radziły sobie zza łuku, w przeciwieństwie do Arki. Nie przeszkodziło im to jednak w powiększeniu przewagi. Nadrabiały grą na tablicach i większą skutecznością pod koszem. I w drugiej kwarcie wyższy bieg wrzuciły jednak w końcowych minutach. Gdy tylko Arka zbliżyła się na 32:34 za sprawą Sonji Greinacher, odpowiedziały serią 8:2.

Na drugą połowę gdynianki wyszły przegrywając 34:42. Zaczęły od straty Alice Kunek po złym podaniu, ale po chwili Australijka z irlandzkim paszportem zrehabilitowała się trafiając za trzy. Powtórzyła to chwilę później i Arka zbliżyła się na 46:49. Rywalki odpowiedziały serią 8 pkt z rzędu, którą przerwała Greinacher. Chwilę później ważną trójkę zdobyła Amalia Rembiszewska (51:57). Ostatecznie 8 pkt straty z pierwszej połowy udało się minimalnie zmniejszyć i przed ostatnią kwartą podopieczne Gundarsa Vetry przegrywały 53:60.

Niestety, ostatnią partię Czeszki zaczęły serią 5:0 i po trójce Teji Oblak strata wynosiła już 12 pkt. Takie prowadzenie nie zadowoliło jednak prażanek, które wkrótce odskoczyły na 78:61. 2 minuty przed końcem meczu ZVVZ USK prowadziło 80:68, bo Arka nieco zmniejszyła stratę po rzutach Marissy Kastanek i Artemis Spanou. Trenerka Natalia Hejkova poprosiła o czas. Choć po wznowieniu Angelika Slamova zdobyła 6 pkt w niespełna minutę, Arka zdołała tylko zmniejszyć rozmiary porażki. Warto odnotować popis jaki dała Alyssa Thomas. Skrzydłowa USA rozegrała całe 40 minut i zanotowała triple-double w postaci 19 pkt, 11 zbiórek i 12 asyst.

Z „bańki” w Stambule mistrzynie Polski wrócą bez zwycięstwa. Runda rewanżowa fazy grupowej Euroligi zostanie rozegrana w dniach 17-23 stycznia 2021 roku, jednak miejsce spotkań zostanie ustalone po złożeniu aplikacji zainteresowanych organizatorów. Termin upłynie 8 grudnia. Z każdej grupy wyjdą po dwa najlepsze zespoły, które spotkają się w turnieju ćwierćfinałowym w dniach 14-20 marca 2021 roku.

VBW Arka Gdynia (POL) – ZVVZ USK Praga (CZE) 76:85
(17:21, 17:21, 19:18, 23:25)

VBW Arka: Spanou (12), Miśkiniene (12), Kastanek (5), Kunek (24), Balintova (8) oraz Slamova (8), Podgróna, Rembiszewska (3) i Greinacher (4)
ZVVZ: Oblak (11), Elhotova (9), Thomas (19), Jones (28), Vorackova (3) oraz Rezan (8), Vyoralova i Dojkic (7)