Strona Główna > Aktualności > Polacy pokonali Rumunię na koniec kwalifikacje do ME

Polacy pokonali Rumunię na koniec kwalifikacje do ME

Już przed meczem było wiadomo, że Polacy nie przeskoczą w tabeli Hiszpanów i awansują do mistrzostw Europy z trzeciego miejsca. Mecz z Rumunią trener Taylor potraktował jako okazję do debiutu i sprawdzenia młodych zawodników, którzy radzili sobie na parkiecie w towarzystwie starszych kolegów bardzo dobrze. Do przerwy biało-czerwoni prowadzili trzema punktami, tracąc w ostatnich sekundach drugiej kwarty większą przewagę. Ostatecznie Polacy wygrali całe spotkanie

Niespełna 18-letni Jeremy Sochan rozpoczął to spotkanie w wyjściowym składzie, tym samym zanotował debiut w seniorskiej reprezentacji. Początek w ataku należał do Michała Michalaka – dzięki jego akcjom było 7:3. Obie drużyny później dobrze rzucały z dystansu, a spotkanie się wyrównało. Dobre fragmenty Dominika Olejniczaka i Sochana pozwalały kadrze utrzymywać przewagę. Swoje pierwsze minuty w reprezentacji otrzymał także Jakub Garbacz, a po rzutach wolnych Łukasza Kolendy po 10 minutach było 34:26.

W drugiej kwarcie na parkiecie pojawił się też Igor Milicić, a to oznaczało kolejny debiut w biało-czerwonych barwach. Tę część meczu zespół trenera Mike’a Taylora rozpoczął od serii 6:0, a po późniejszej trójce Michalaka przewaga wynosiła już 13 punktów. Rywale po części odrabiali straty m.in. dzięki rzutom z dystansu Mirela Dragoste i Bogdana Popy. Sporo spokoju kadrze dawał Aleksander Dziewa, ale końcówka pierwszej połowy należała do Rumunów. Dwie szybkie trójki Maciuci i Dragoste sprawiły, że przyjezdni zbliżyli się do wyniku 50:47.

Od małej serii 6:0 trzecią kwartę rozpoczęli biało-czerwoni. Bardzo aktywny ponownie był Jeremy Sochan, a ważne akcje kreował także doświadczony Adam Waczyński. Po kolejnej akcji Sochana – tym razem 3+1 – przewaga wynosiła już 18 punktów. Rumunia długo miała ogromne problemy z pokonaniem defensywy naszej drużyny. Swoje kolejne szanse dostawali też Kolenda oraz Garbacz, a po 30 minutach było 75:63.

W ostatniej części gry Rumuni “szarpali” i walczyli o korzystny wynik. Dzięki jednej z akcji Raresa Uty rywale przegrywali już tylko trzema punktami. Biało-czerwoni kontrolowali jednak sytuację na parkiecie, w czym wymiernie pomagali Michał Michalak oraz Aleksander Balcerowski. Końcówka przyniosła trochę emocji, ale ostatecznie to Polacy cieszyli się ze zwycięstwa 88:81.

Polska – Rumunia 88:81
(34:26, 16:21, 25:16, 13:18)

Polska: Michalak (24), Sochan (18), Olejniczak (9), Slaughter, Waczyński (5) oraz Balcerowski (11), Kolenda (6), Ponitka (2), Dziewa (8), Garbacz (3) i Milicić (2)
Rumunia: Gherghe (6), Maciuca (16), Uta (10), Dragoste (6), Popa (11) oraz Diculescu (7), Nicolescu (15), Badiu, Berceanu, Fometescu i Olah (10)

źródło: pzkosz.pl