Strona Główna > Aktualności > Niemcy M: Na koniec fazy grupowej ciekawy mecz Alby i Riesen

Niemcy M: Na koniec fazy grupowej ciekawy mecz Alby i Riesen

W ostatnim meczu pierwszej fazy turnieju finałowego niemieckiej Bundesligi koszykarzy spotkały się dwie niepokonane do tej pory w grupie B drużyny. Starcie o pierwsze miejsce w tabeli wygrali zawodnicy Alby Berlin, jednak spotkanie stało  na dobrym poziomie i przez dłuższy czas toczyła się w nim wyrównana walka.

Na początku starcia to MPH Riesen Ludwigsburg jako pierwszy wypracował niewielką nadwyżkę punktową. Wszystko za sprawą celnych trafień Thomasa Wimbusha i Camerona Jacksona. Ten drugi był też skuteczny na linii rzutów wolnych, ale z czasem coraz bardziej do głosu zaczęli dochodzić berlińczycy. Cztery w następnych minutach Martin Hermannsson raz po raz wykorzystywał rzuty osobiste, ale w próbach z gry skuteczniejsi byli przeciwnicy. To pozwoliło im zwiększyć prowadzenie. Po trafieniu Lukasa Herzoga prowadzili 18:12. Koszykarze z Berlina wyczekali swój moment. Zupełnie nieudane próby Riesen, a także dwie „trójki” Marcusa Erikssona sprawiły, że w krótkim czasie wynik był zgoła odmienny i to Alba prowadziła 20:18. Eriksson był cały czas skuteczny, dobrze spisywał się też Luke Sikma, który asystował mu w akcji, a następnie ustalił wynik kwarty.

Po krótkiej przerwie gra wyrównała się jeszcze mocniej. W pierwszej połowie drugiej partii na tablicy wyników widniał najczęściej remis. Po stronie Riesen skuteczny był nadal Jackson, dobrze spisywał się też Jaleen Smith. Dla Alby punktowali kolejno różni zawodnicy, z czasem zaczął się wyróżniać Niels Giffey. Natomiast dobre akcje Nicka Weiler-Babba pozwoliły ponownie drużynie z Ludwigsburga wysunąć się na czoło (33:29). Im bliżej końca tym było ciekawiej, a gra obu ekip się wyostrzyła. Na tablicy wyników też było ciekawie, bowiem po akcji Rokasa Giedraitisa Alba objęła prowadzenie, by chwilę później je stracić. Sytuacja z drużyną będącą na prowadzeniu zmieniała się jeszcze kilkukrotnie, a wynik kwarty ustaliły akcje Giedraitisa. Berlińczycy schodząc na 15-minutową przerwę mieli minimalną przewagę.

Powrót do gry był podobny, a ekipy co trochę zmieniały się na prowadzeniu. Wśród koszykarzy Riesen najczęściej punktował Nick Weiler-Babb i to po jego rzutach jego drużyna prowadziła 56:54. Sytuacja zaczęła się zmieniać, gdy dla Alby coraz częściej do kosza zaczął trafiać Johannes Thiemann. Gra jego zespołu rozkręcała się z akcji na akcję i na trzy minuty przed końcem kwarty prowadził on 66:63. Tę różnicę dwoma skutecznymi rzutami (z akcji i jednym osobistym) zwiększył Giedraitis. Ekipa z Berlina w kolejnych akcjach nie dała już rywalom szans i prowadziła w meczu czterema punktami.

To jednak nie była duża nadwyżka, która pozwoliłaby Albie na spokojną grę już do końca spotkania. Thomas Wimbush II zanotował dobry moment gry i odrobił znaczną część strat swojego zespołu. Co trzeba podkreślić, dobrze piłki rozdzielał Marcon Knight. On sam doprowadził do remisu 78:78. Zrobiło się nerwowo, ale Landry Nnoko szybko rozpoczął kolejne budowanie przewagi. Tym razem było to skuteczniejsze, a Alba zaczęła uciekać z wynikiem. Zwycięstwo oddalało się od Riesen coraz bardziej. To rywalom wychodziło dużo więcej, gra była rozłożona na cały zespół, a kto nie doszedł do piłki, ten trafiał. Po stronie Riesen nie pomogły zmiany, a różnica w ostatnich minutach zwiększyła się do kilku punktów. To Alba zapewniła sobie więc pierwsze miejsce w grupie B.

Alba Berlin – MHP Riesen Ludwigsburg 97:89
(24:21, 22:24, 25:22, 26:22)

Alba: Eriksson (15), Sikma (15), Giedraitis (11), Nnoko (11), Hermannsson (4) oraz Siva (11), Thiemann (10), Giffey (8), Mattisseck (7), Ogbe (5) i Brenneke
Riesen: Wimbush (30), Weiler-Babb (21), Knight (6), Wohlfarth-Bottermann (5), Nixon (3) oraz Jackson (11), Smith (10), Herzog (2), Brase (2), Caisin, Patrick i von Fintel