Strona Główna > Aktualności > Niemcy M: Bayern poległ, drugie miejsce w grupie A dla EWE Baskets Oldenburg

Niemcy M: Bayern poległ, drugie miejsce w grupie A dla EWE Baskets Oldenburg

Spotkanie Bayernu i EWE Baskets z pozoru nie miało wielkiego znaczenia. Obie ekipy miały zagwarantowany udział w ćwierćfinale, a stawką było drugie miejsce w grupie. Zwycięstwo w tym meczu pozwalało uniknąć dwóch najsilniejszych ekip grupy B w następnej fazie.

Dla Bayernu, który prowadził w  rundzie zasadniczej w momencie przerwania sezonu, druga pozycja w grupie była absolutnym minimum.  Tego minimum bawarczykom nie udało się osiągnąć. Niemal przez cały mecz wynik był sprawą otwartą, ale w połowie czwartej kwarty piąty bieg wrzucili gracze EWE Baskets i „odjechali” rywalom, nie pozwalając się już dogonić. Ostatecznie wygrali 89:81.

Obie drużyny zaczęły mecz, prezentując otwarty basket. W pierwszych minutach mogliśmy oglądać pojedynek strzelecki Vladimira Lucica Rasida Mahalbasica. Kiedy zarysowała się lekka przewaga Bayernu, sprawy w swoje ręce wziął Rickey Paulding, który grą na tablicach i skutecznością wyprowadził Oldenburg na prowadzenie (15:14). Ostatecznie końcówkę lepiej rozegrali monachijczycy, którzy po rzutach wolnych Maodo Lo ustalili wynik pierwszej partii na 28:26.

W drugiej kwarcie po stronie EWE solidnie pracowali Mahalbasic i Nathan Boothe. Pierwszy wyróżniał się na tablicach, a drugi skutecznie wykańczał akcje. Opór stawiali im Lucic, Danilo Barthel i Mathias Lessort. Obie ekipy grały konsekwentnie i uważniej w defensywie, niż w pierwszej odsłonie. To sprawiło, że wynik oscylował wokół remisu. Na pół minuty przed końcem pierwszej połowy Mahalbasic doprowadził do remisu 42:42, ale podobnie jak w poprzedniej partii, ostatnie słowo należało do bawarczyków, a konkretnie do Leona Radosevica, który alley-oopem na sekundę przed końcem kwarty wyprowadził Bayern na prowadzenie 44:42.

Początek trzeciej odsłony to szybki sygnał ze strony Bayernu, że przyszedł czas na mocniejsze uderzenie. Dobra współpraca Lucica, Barthela, i Lessorta zaowocowała powiększeniem przewagi do 48:42. Ponad trzy minuty na pierwsze punkty swojej drużyny musieli czekać kibice z Oldenburga. Jeden rzut wolny wykorzystał Ian Hummer. W odpowiedzi stuprocentową skutecznością z linii rzutów wolnych popisał się Lo i Bayern dorzucił kolejny punkt do przewagi (50:43). Kiedy zaś zawodnicy EWE przestali się mylić z rzutów wolnych, Bayern na każde dwie „jedynki” przeciwników zaczął odpowiadać trafieniem za trzy (56:47). W drugiej części kwarty lepiej na tablicach zaczęli spisywać się gracze z Oldenburga i udało im się zmniejszyć stratę do czterech punktów. Końcówka to popis EWE. Kosz Hummera równo z syreną wyprowadził jego drużynę na prowadzenie 60:59 i o drugim miejscu w grupie miała zadecydować ostatnia kwarta.

Czwartą partię mocno zaczęło EWE Baskets. „Trójka” Robina Amaize dała Oldenburgowi cztery punkty prowadzenia. Natychmiast jednak tym samym odpowiedzieli gracze Bayernu. Za trzy trafił Barthel, a po chwili dwa punkty dołożył Lucic. Tyler Larson dał „trójką” ponowne prowadzenie EWE i widać było gołym okiem, że wygra ten, kto przetrwa tę wymianę ciosów. Szybciej ogarnęli się koszykarze EWE i po pięciu z rzędu skutecznych akcjach zanotowali dwunastopunktową przewagę (78:66). Do końca meczu pozostawało mniej niż pięć minut i Bayern zaczął grać coraz bardziej nerwowo. Rzut za trzy spudłował Paul Zipser, a w odpowiedzi z półdystansu trafił Boothe, zmuszając trenera bawarczyków do wzięcia czasu. Monachijczycy zaczęli szaleńczo gonić wynik, ale na zniwelowanie dystansu zabrakło im czasu. Oldenburczycy szanowali piłkę i nie dali się dogonić, wygrywając 89:81.

Bayern Monachium – EWE Baskets Oldenburg 81:89
(28:26, 16:16, 15:18, 22:29)

Bayern: Bray (6), Lucic (16), Barthel (10), Akpinar, Lessort (7) oraz King, Koponen (6),  Lo (8), Zipser (15), Flaccadori (4), Radosevic (9)
EWE: Hobbs (12), Tadda (5), Paulding (6), Mahalbasic (11), Boothe (17) oraz Drijencic, Hollatz (2), Amaize (15), Hummer (12), Larson (9)