Strona Główna > Aktualności > Niemcy M: Alba Berlin z mistrzostwem

Niemcy M: Alba Berlin z mistrzostwem

Koszykarze Alby Berlin pokonali po raz drugi w dwumeczu finałowym Riese Ludwigsburg i sięgnęli po złoto mistrzostw Niemiec. Drugie spotkanie było bardziej wyrównane, a Alba wygrała je jednym punktem.

Na otwarcie meczu obie drużyny nie potrafiły utrzymać piłki, co rusz ją traciły, a także niecelnie rzucały. W trzech pierwszych minutach rzutów było jak na lekarstwo. Pojedyncze udane próby Jaleena Smitha i Landriego Nnoko dały remis. Riesen dołożyło kolejną „dwójkę” i dopiero z czasem coraz częściej trafiać zaczęła Alba. Cały czas to jednak przeciwnicy prowadzili – po”trójce” Nicka Weiler-Babba 9:5. W drugiej połowie kwarty otwarcia sprawy w swoje ręce wziął Marcus Eriksson, a Alba zaczynała coraz wyraźniej przewodzić grze (14:11). W obronie i w ataku dobrze spisywał się też Martin Hermannsson, a punkty wpadały już tylko na konto berlińskiej drużyny (21:11).

Po krótkiej przerwie Alba miała problemy ze skutecznością, dobrze pod swoim koszem grali koszykarze z Ludwigsburga, co pozwalało im po grze defensywnej wyprowadzać kontry. Cały czas to jednak berlińczycy częściej mieli okazje do zdobywania punktów i utrzymywali się na prowadzeniu (30:18). To trochę zmniejszyło się, gdy dobrze rzucać zaczął Thomas Wimbush i jego dwie akcje, w trakcie których zdobył pięć punktów, zbliżyły Riesen na 31:37. Johannes Patrick zmniejszył dystans jeszcze bardziej – rzutem za trzy (34:39), ale i tak rywale nie mieli problemów z wygraną w tej części meczu.

Berlińczycy do trzeciej kwarty podeszli mocno skoncentrowani i otworzyli ją dwoma celnymi próbami za trzy punkty (48:35). Rywale próbowali dotrzymać im kroku, ale bezskutecznie. Niels Giffey wykorzystywał każdą szansę na zdobycie punktu i Alba prowadziła 59:44. W szeregach Riesen starał się jak mógł Nick Weiler-Babb, jednak w pojedynkę nie był w stanie odwrócić losów kwarty. Liczne straty i niecelne rzuty nie pozwoliły jego ekipie podjąć walki w tej odsłonie, a straty były już znaczne.

Mimo to zespół z Ludwigsburga w czwartej kwarcie rozpoczął pościg. Mało brakowało, a byłby on skuteczny. Nawet jeśli koszykarze Riesen nie rzucali, to dobrze spisywali się w defensywie. Rywale natomiast chybili kolejne rzuty i mocno musieli pracować w obronie, by zablokować próby przeciwników. Thomas Wimbush oraz Nick Weiler-Babb wykorzystywali cenne kontry, a różnica malała z każdym rzutem (70:73). Natomiast, gdy po raz kolejny punktował Jonas Wohlfarth-Bottermann, była ona minimalna (72:73). Ostatnie chwile meczu były bardzo emocjonujące, ale Alba utrzymała nerwy na wodzy i wygrała spotkanie minimalnym prowadzeniem. Po nim mogła cieszyć się z mistrzostwa Niemiec.

Riesen Ludwigsburg – Alba Berlin 74:75
(11:21, 24:21, 19:25, 20:8)

pierwszy mecz: 88:65 dla Alby Berlin
mistrzostwo: Alba Berlin

Riesen: Wimbush (19), Smith (15), Weiler-Babb (14), Wohlfarth-Bottermann (7), Myers (5) oraz Herzog (8), Patrick (3), Brase, Caisin, Hukporti, Patrick i von Fintel
Alba: Eriksson (13), Nnoko (12), Siva (3), Giedraitis (3), Sikma oraz Giffey (14), Hermannsson (14), Thiemann (7), Ogbe (6), Delow (3), Mattisseck i Brenneke