Strona Główna > Aktualności > Kwal. ME: Rumunia nie sprawiła żadnych problemów Polakom

Kwal. ME: Rumunia nie sprawiła żadnych problemów Polakom

Reprezentacja Polski odniosła drugie zwycięstwo w kwalifikacjach do mistrzostw Europy. Podopieczni Mike Taylora pewnie różnicą 30 punktów wygrali w Walencji z Rumunią, dominując w wyraźnie przez całe spotkanie. Najwięcej punktów dla naszej reprezentacji zdobył Michał Sokołowski. Biało-czerwonych w Hiszpanii czeka jeszcze jedno spotkanie, a ich rywalem będzie reprezentacja Izraela.

Gracze z Rumunii próbowali mocno wejść w mecz i rozpoczęli go dwiema, ale niecelnymi trójkami. Przez dłuższy czas żadna drużyna nie mogła punktować. Zrobili to jako pierwsi reprezentanci Polski, a wszystko za sprawą rzutów wolnych Michała Michalaka – trafił jeden  z dwóch. Łukasz Koszarek dołożył do tego trójkę, a Adam Hrycaniuk punkty z akcji. Biało-czerwoni prowadzili wtedy 6:0.  W tym czasie rywale rzucali sporo – sześć razy, ale trafili żadnej z prób. Po okresie bez punktów znowu do głosu doszli Polacy, byli skuteczni i na trzy minuty przed końcem kwarty prowadzili 15:0. Pierwsze punkty dla Rumunii zdobył Radu Virna, ale cały czas jego drużynie było trudno zdobywać kolejne. Wynik kwarty na 24:7 ustalił rzutem zza linii 6,75 metra Tomasz Gielo.

Na początku drugiej części meczu za punktowanie wzięli się Gruszecki i Sokołowski, natomiast nadal bardzo nieskuteczni byli rywale. Gdy ten pierwszy trafił po raz kolejny, tym razem za trzy punkty reprezentanci naszego kraju mieli coraz większą przewagę 28:9. Po stronie rywale odblokował się na chwilę Popa, ale cały czas to biało-czerwoni rozdawali karty. Po pewnym czasie ich przewaga zaczęła znowu rosnąć. Po akcji z dwutaktu Michalaka było 35:15. Obie drużyny starały się grać w obronie, jednak pod koszem to Polacy byli znacznie lepsi. Także w rzutach z dystansu. Po kolejnej w tym meczu trójce Sokołowskiego było 40:17. Zbliżając się do końca tej kwarty, polska drużyna zaliczyła kilka nieudanych akcji, ale ze strony przeciwników nie miała większego zagrożenia. Reprezentanci Rumunii cały czas głównie chybili. Kwarta zakończyła się po dwóch rzutach wolnych Michalaka oraz niecelnej trójce Lucasa Tohatana.

Po dłuższym odpoczynku kolejną część meczu otworzył Kristoper Richard. Od razu odpowiedział mu Koszarek, a w kolejnych chwilach obie ekipy wymieniały się udanymi akcjami. Przewaga biało-czerwonych była jednak znaczna (53:30). W pewnej chwili rywale uaktywnili się w ataku, Polacy odpowiadali więc faulami. Celne rzuty wolne oraz trójka Tohatana pobudziły zespół z Rumunii. Moment niemocy w rzutach złapał natomiast Polaków, którzy dłuższy moment nie mogli dopisać do swojego konta kolejnych punktów. To oni byli jednak drużyną wyraźnie prowadzącą i po rzutach Gielo było 32:41. W końcówce mieli  też sporo okazji na linii rzutów wolnych, a ich prowadzenie było niezagrożone. Kwartę zamknął celny rzut Ionauta Berceanu.

W ostatniej części meczu reprezentacja Polski jeszcze bardziej powiększyła swoją przewagę, mimo że początek nie należał do najlepszych. Serię rzutów wolnych zapisał na swoim koncie Sokołowski, a następnie długi czas obie ekipy prześcigały się w niecelnych próbach. Biało-czerwoni mieli ogromne problemy z koncentracją, czekając tylko końcowej syreny, a czwarta kwarta do połowy była najgorsza w ich wykonaniu. Gdy odblokował się Zysowski, zrobili to też rywale, ale cały czas oba zespoły przeplatały celne rzuty z zupełnie nieudanymi. Sytuacja nie zmieniła się już do samego końca, a biało-czerwoni zakończyli starcie z trzydziestoma punktami nadwyżki.

Rumunia – Polska 61:91
(7:24, 17:21, 23:26, 14:20)

Rumunia: Richard (14), Popa (9), Maciuca, Tohatan (10), Cate (7) oraz Dragoste, Baciu, Berceanu (2), Girbea, Grasu (2), Virna (11) i Uta (6)
Polska: Sokołowski (17), Cel (8), Michalak (9), Hrycaniuk (4), Koszarek (6) oraz Zyskowski (13), Kolenda (4), Olejniczak (4), Łączyński (3), Gruszecki (9), Gielo (7) i Kulig (7)