Strona Główna > Aktualności > Kwal. ME: Polacy przegrali z Izraelem i muszą czekać

Kwal. ME: Polacy przegrali z Izraelem i muszą czekać

Reprezentacja polskich koszykarzy przegrała w eliminacjach do mistrzostw Europy z Izraelem i o tym, czy pojedzie na turniej finałowy zdecyduje m.in. mecz Hiszpanów z Rumunią. Polska drużyna w poniedziałkowym starciu miała swoje szanse, jednak zabrakło wykończenia akcji – ważne próby nie trafiały do kosza rywali. Wśród biało-czerwonych zabrakło Tomasza Gielo, który ma problemy z barkiem.

Pierwsze punkty dla biało-czerwonych zdobył w dwóch akcjach Michał Sokołowski, dając swojej ekipie prowadzenie 5:3. W kolejnych akcjach nie trafiali Koszarek i Cel. Przy kolejnych nieudanych próbach Polaków do głosu doszli rywale, którzy po akcji Jake’a Cohena prowadzili 7:5. Dobra gra Kuliga, pozwoliła odebrać rywalom piłkę, a biało-czerwoni znowu wypracowali niewielkie prowadzenie. Sam też dołożył kolejne dwa punkty (13:7). Reprezentacja Polski kontrolowała sytuację do końca kwarty, bowiem rywale nie grali zbyt ofensywnie, a sami – mimo kilku nieudanych akcji – utrzymywali całkiem niezłą skuteczność. Finalnie zamknęli tę część meczu tylko z dwoma punktami prowadzenia.

Obie drużyny nie mogły się wstrzelić w rytm i tylko pojedyncze próby zarówno Polaków, jak graczy z Izraela trafiały do kosza. Po dwóch minutach gry Gal Mekel wyrównał stan meczu po 20. Wtedy zaktywizowali się biało-czerwoni, to oni głównie byli przy piłce i wyprowadzali więcej akcji pod koszem rywali. To przełożyło się trochę na wynik, a Polacy prowadzili 27:20. Ciężko wypracowana przewaga dość szybko została roztrwoniona, natomiast trójka Mekela dała prowadzenie rywalom – 29:27. W kolejnych chwilach meczu Cel, Sokołowski i Koszarek mieli spore problemy z celnością, wykorzystali to natomiast rywale – odskakując na 33:28. Zmiany w polskiej ekipie niewiele dawały, natomiast co rusz punktowali przeciwnicy (41:30).

Izraelscy koszykarze coraz wyraźniej kontrolowali to, co działo się na boisku, a na początku trzeciej kwarty zwiększyli jeszcze prowadzenie (44:32). Ponitka trójką rozpoczął pościg, jednak Polakom trudno było dogonić rywali. Tym bardziej, że mieli spore problemy z celnością. Gdy za trzy trafił Mekel przewaga Izraela była coraz większa (50:39). Koszarek od razu odpowiedział, a Kulig i Michalak notowali kolejne udane rzuty wolne. Ten ostatni punktował coraz częściej, ale również rywale kończyli swoje akcje, ale już nie tak często jak wcześniej. Dlatego też Polacy odrobili dużą część straty (50:54). W samej końcówce biało-czerwoni nie wykończyli bardzo ważnych akcji, co pozwoliło Izraelczykom prowadzić po trzech kwartach dziesięcioma punktami.

Polska drużyna nie składała broni, a po akcjach za trzy Ponitki i Sokołowskiego zbliżyła się na 61:65. Na kilka minut przed końcem sytuacja Polaków stała się jeszcze cięższa. Spod kosza nie trafił Zyskowski, natomiast w kontrze dobrze spisali się rywale, którzy wygrywali już 70:61. Emocje były coraz większe, biało-czerwoni walczyli i byli nawet blisko, jednak za trzy nie trafił Mateusz Ponitka. Presję utrzymał natomiast Sokołowski i polska drużyna traciła już tylko trzy punkty (69:72). Reprezentacja naszego kraju walczyła do końca, prawie indywidualna akcja Ponitki oraz zbiórka Kuliga zapewniły w ostatnich chwilach ogrom emocji. Na niespełna minutę przed końcem Ponitka nie wykorzystał rzutu wolnego, a po kolejnym biało-czerwoni mieli punkt straty (72:73). Wtedy w pełni opanowany Pnini trafił za trzy, a o czas poprosił trener Polaków. Sytuacja jego drużyny była trudna, a gdy za trzy punkty nie trafił Ponitka, rywale uspokoili grę i kilkanaście sekund później cieszyli się z wygranej.

Izrael – Polska 78:72
(16:18, 25:14, 21:20, 16:20)

Izrael: Mekel (12), Gutt (3), Menco (2), Carter (1), Ginat (8) oraz Blatt (3), Pnini (9), Madar (6), Cohen (14), Zalmanson (6), Levi (5) i Ziv (9)
Polska: Sokołowski (15), Cel (5), Ponitka (23), Koszarek (5), Kulig (11) oraz Zyskowski, Kolenda, Olejniczak (2), Łączyński (2), Michalak (9), Gruszecki i Hrycaniuk