Strona Główna > Aktualności > Kwal. ME K: Polki nie dały rady reprezentacji Turcji, za rzadko trafiały

Kwal. ME K: Polki nie dały rady reprezentacji Turcji, za rzadko trafiały

Reprezentacja Polski przegrała swój drugi mecz w kwalifikacjach do mistrzostw Europy, które odbędą się w 2023 roku. Biało-czerwone do przerwy dotrzymywały kroku reprezentacji Turcji, a oba zespoły miały bardzo niską skuteczność (24:19). W drugiej połowie Turczynki zaczęły trafiać i odskoczyły naszym koszykarkom, które nie dały rady odrobić już strat. Ostatecznie podopieczne trenera Marosa Kovacika przegrały w Turcji

Inauguracja eliminacji do mistrzostw Europy koszykarek wypadła więcej niż okazale. W swoim pierwszym spotkaniu Polki zdemolowały reprezentacją Albanii 125:19, uprawiając zupełnie inną dyscyplinę niż rywalki. Jednak już w drugim spotkaniu nasze zawodniczki czekało dużo trudniejsze wyzwanie, bowiem w Izmicie mierzyły się z reprezentacją Turcji.

Od początku mecz był wyrównany, ale to gospodynie miały minimalną przewagę i do przerwy prowadziły 25:19. Kluczowa dla losów całego spotkania okazała się trzecia kwarta, wygrana przez Turczynki 16:6. Nasze rywalki zaczęły bronić bardzo agresywnie, na co biało-czerwone zupełnie nie miały odpowiedzi i przed ostatnią częścią tego spotkania były w trudnym położeniu.

W kwarcie numer cztery Polki podjęły jednak rękawice i dominowały na parkiecie. Skuteczne były Klaudia Gertchen i Amalia Rembiszewska, dobrze radziliśmy sobie pod tablicami i wygraliśmy całą kwartę. Niestety, w ostatecznym rozrachunku nie pozwoliło to Polkom odrobić strat i przegrały spotkanie w Izmicie 41:52.

Kolejnymi rywalkami naszej drużyny będą Słowenki. Bezpośredni awans do turnieju uzyskają zwycięzcy wszystkich 10 grup oraz cztery najlepsze drużyny z drugich miejsc. Stawkę finalistów uzupełnią gospodarze turnieju, czyli Izrael i… występujące w naszej grupie Słowenki, które mogą traktować kwalifikacje czysto treningowo.

Turcja – Polska 52:41
(12:8, 12:11, 16:6, 12:16)

Turcja: Aydin (11), Bilgic (10), Okten (12), Stokes, Turgut (6) oraz Onar (4), Canitez (9), Fitik, Gulcan i Topuz
Polska: Gajda (6), Kastanek, Skobel, Telenga (3), Rembiszewska (11) oraz Gertchen (16), Borkowska (2), Jakubiuk, Makurat i Sklepowicz (3)