Strona Główna > Aktualności > Kwal. ME K: Pogrom w Gnieźnie, Polki zdeklasowały zespół Albanii

Kwal. ME K: Pogrom w Gnieźnie, Polki zdeklasowały zespół Albanii

Pierwszy mecz kwalifikacji do mistrzostw Europy koszykarek nie przyniósł w Gnieźnie zbyt wielu emocji. Poziom koszykówki albańskiej bardzo odstaje od poziomu pozostałych drużyn europejskich i biało-czerwone nie miały żadnych problemów nie tylko z odniesieniem zwycięstwa, ale z rozgromieniem rywalek. Polki pokonały Albanię różnicą 106 punktów, pozwalając rywalkom na zdobycie zaledwie 19 oczek. W niedzielę nasze koszykarki rozegrają ważny mecz z Turcją.

W eliminacjach Polki trafiły do grupy z Turczynkami, Słowenkami (współgospodynie turnieju finałowego) oraz Albankami. Awans do mistrzostw Europy uzyskają zwyciężczynie 10 grup oraz cztery najlepsze drużyny z drugich miejsc.

Biało-czerwone rozpoczęły zmagania od potyczki z teoretycznie najsłabszymi przeciwniczkami z Albanii. Od samego początku było widać, kto jest faworytem tego meczu. Polki prowadziły bowiem 14:0 i 22:3. Anna Makurat doprowadziła do wyniku 28:9, a dwa rzuty wolne po faulu technicznym zapisały na polskim koncie kolejne punkty (36:9). Pierwsza kwarta zakończyła się wynikiem 38:9.

Koszykarki ze 102. miejsca w rankingu FIBA nie były w stanie wiele zrobić także w kolejnej (51:9). Weronika Gajda podwyższyła wynik na 53:9, a Kamila Borkowska na 55:9. Polki nie zwalniały tempa. Było już 64:11, a połowa zdobytych przez nie punktów pochodziła z gry rezerwowych. Ta część spotkania skończyła się rezultatem 76:13.

Polki zwolniły nieco tempo gry po przerwie. Mimo to zdobyta wcześniej przewaga była kolosalna i nawet drobne błędy nie miały na nią wpływu. Dobra postawa Weroniki Telengi i Anny Makurat oddziała na szybsze rozegranie akcji. Wynik? 101:15. Ostatecznie kwarta skończyła się wynikiem 105:15, czyli Albania zdobyła w niej zaledwie dwa punkty. W tym spotkaniu nie mogło się już nic wydarzyć. Biało-czerwone spokojnie „dowiozły” zwycięstwo w czwartej kwarcie, kończąc mecz wynikiem 125:19, czyli różnicą punktów wynoszącą 106.

Polska – Albania 125:19
(38:9, 38:4, 29:2, 20:4)

Polska: Gajda (7), Kastanek (10), Rembiszewska (15), Skobel (19), Telenga (7) oraz Banaszak (6), Borkowska (10), Gertchen (11), Makurat (13), Sklepowicz (6), Jakubiuk (14) i Sosnowska (7)
Albania: Mala, Lalaj (4), Lugaj, Qosja (6), Shallo oraz Kolombi (1), Sinani, Toska (2), Velias (2), Baraj, Memushi i Verri (4)