Strona Główna > Aktualności > Koszykarki Serbii nowymi mistrzyniami Europy, brąz dla Belgii

Koszykarki Serbii nowymi mistrzyniami Europy, brąz dla Belgii

Koszykarki Serbii po raz drugi w historii zdobyły mistrzostwo Europy. W finale w Walencji pokonały faworyta Francję 63:54. Pierwszy raz cieszyły się ze złotych medali w 2015 r. w Budapeszcie. To był piąty z rzędu przegrany finał reprezentacji „Trójkolorowych”. Koszykarki Belgii zdobyły brązowy medal mistrzostw Europy pokonując w Walencji w meczu o trzecie miejsce Białoruś 77:69.

Koszykarki Belgii zdobyły brązowy medal mistrzostw Europy pokonując w Walencji w meczu o trzecie miejsce Białoruś 77:69. To drugi medal Belgijek w historii Eurobasketu. W 2017 roku w Pradze także zdobyły brąz, a rok później w mistrzostwach świata zajęły czwartą lokatę. W lipcu zadebiutują w Tokio w turnieju igrzysk olimpijskich.

Do zwycięstwa nad Białorusią poprowadziła środkowa Emma Meesseman, która uzyskała double-double – 21 pkt i 10 zbiórek oraz miała pięć asyst.

Belgia – Białoruś 77:69
(23:13, 17:17, 21:19, 16:20)

Najwięcej punktów:
dla Belgii – Emma Meesseman (21), Antonia Delaere (17), Kyara Linskens (15);
dla Białorusi – Anastasija Wieramiejenka (15), Alexandria Bentley (12), Marija Papowa (10)

W finale do sukcesu poprowadziła Serbię 32-letnia Sonja Vasic, która została uznana najlepszą koszykarką Eurobasketu (MVP) oraz znalazła się w pierwszej piątce turnieju. Oprócz niej wyróżniono Belgijki, brązowe medalistki: Emmę Meesseman i Julie Allemand, Francuzkę Endene Miyem oraz reprezentująca Bośnię i Hercegowinę Jonquel Jones. W finale Vasic uzyskała 12 pkt. Miała osiem zbiórek i sześć asyst. W całym turnieju miała średnio 15,5 pkt i 7,2 zbiórek.

Serbki, które w ćwierćfinale pokonały obrońcę trofeum Hiszpanię (74:61), zdominowały walkę w finale dzięki twardej i agresywnej obronie. Prowadziły od pierwszej do ostatniej minuty, a ich przewaga wynosiła od dwóch do 5 punktów (43:28 w 25. minucie).

Zespół trenerki Mariny Maljkovic, córki słynnego trenera Bożidara Maljkovica, wymusiły na rywalkach aż 19 strat i liczne rzuty oddawane ze złych pozycji – Francuzki miały zaledwie 34 procent skuteczności. Dwa lata temu Serbia wywalczyła w Eurobaskecie brąz. Jednym z arbitrów finałowego spotkania był Wojciech Liszka ze Szczecina. Mecz obejrzało, mimo obostrzeń związanych z pandemią, około 2000 kibiców, wśród których był czterokrotny mistrz NBA Francuz Tony Parker. Gospodarzem ME 2023 będą Słowenia i Izrael.

Serbia – Francja 63:54
(14:11, 17:15, 17:14, 15:14)

Serbia: Anderson (18), Brooks (15), Vasic (12), Dabovic (9), Jovanovic (3), Krajsnik (2), Dugalic (2), Skoric (2), Crvendakic i Cadjo
Francja: Vukosavljevic (15), Johannes (13), Chartereau (6), Michel (6), Gruda (5), Williams (5), Miyem (2), Ciak (2), Epoupa i Duchet