Strona Główna > Aktualności > IO M, gr. C: Słoweńcy gromią i są już pewni awansu do ćwierćfinału

IO M, gr. C: Słoweńcy gromią i są już pewni awansu do ćwierćfinału

Koszykarze Słowenii w drugim swoim meczu w turnieju olimpijskim w Tokio nie mieli litości dla gospodarzy. Pokonali Japończyków różnicą 35 punktów i z dwoma zwycięstwami na koncie są już pewni awansu do ćwierćfinału. W zespole Słowenii z dobrej strony pokazali się Luka Doncić (25 pkt.) oraz Zoran Dragić (24 pkt.). W ekipie Japonii zwrócił na siebie uwagę Rui Hachimura, który zdobył 34 punkty.

Słoweńcy byli faworytami tego spotkania i ze swojej roli wywiązali się doskonale. Szybko po rzucie Vlatko Cancara wyszli na prowadzenie 6:2, a gdy Zoran Dragić trafił z dystansu prowadzili już 11:5. Odpowiadać na dobre akcje rywali próbował Rui Hachimura, Japończykom udało się odrobić straty i po rzucie Yudaia Baby był remis 15:15. W końcówce pierwszej kwarty gospodarze nie potrafili jednak zatrzymać Dragicia i Luki Doncica i Słoweńcy po 10 minutach prowadzili różnicą 6 punktów.

Po świetnym rzucie zza łuku Klemena Prepelicia przewaga wciąż jeszcze aktualnych mistrzów Europy wzrosła do 9 punktów (34:25). Rui Hachimura znów próbował poderwać swój zespół do walki, ale był osamotniony w działaniach ofensywnych (40:34). Edo Murić i Mike Tobey znów pozwolili swojej drużynie odskoczyć od rywali (46:36), a tuż przed przerwą celny rzut Tobeya spowodował, że gospodarze po 20 minutach gry mieli 12 punktów straty (53:41).

Po przerwie znów przypomniał o sobie Rui Hachimura, który zdobywając 5 punktów zmniejszył przewagę rywali. Słoweńcy znów zaczęli trafiać z dystansu (w całym meczu mieli 15 celnych rzutów za trzy punkty) i po trafieniu Vlatko Cancara było 64:48. Gdy drogę do kosza znalazł Zoran Dragić zespół z Europy miał już 20 punktów przewagi (72:52) i losy meczu wydawały się rozstrzygnięte. Japończycy nie poddawali się jednak, próbowali gonić. Równo z końcową syreną trafił jeszcze Prepelić i po 30 minutach gry Słowenia prowadziła 80:64.

Japończycy powoli opadali z sił, a ich rywale nie przestawali trafiać zza łuku i powoli powiększali przewagę. Na pięć minut przed końcem prowadzili 94:73, potem za trzy punkty trafił Jaka Blazić, a po celnej trójce Cancara Słowenia przekroczyła granicę 100 punktów. Słoweńcy grali do końca i starali się zdobyć jak najwięcej punktów. Ostatecznie pokonali gospodarzy 116:81 i mogli świętować awans do ćwierćfinału.

Słowenia – Japonia 116:81
(29:23, 24:18, 27:23, 36:17)

Słowenia: Blazic (10), Cancar (16), Doncić (25), Dragić (24), Tobey (6) oraz Cebasek (6), Dimec (2), Hrovat (4), Murić (4), Nikolić (3), Prepelić (12) i Rupnik (4)
Japonia: Baba (4), Edwards (2), Hachimura (34), Tanaka (6), Watanabe Y. (17) oraz Harimoto, Hiejma (10), Kanamuru, Schafer, Togashi (8) i Vendrame