Strona Główna > Aktualności > IO M, gr. A: Jest pierwsza niespodzianka, Francuzi pokonali zespół USA

IO M, gr. A: Jest pierwsza niespodzianka, Francuzi pokonali zespół USA

W drugim meczu grupy A doszło do niespodzianki. Faworyzowana reprezentacja USA złożona z graczy NBA mimo iż prowadziła przez większość meczu, uległa 76:83 reprezentacji Francji. Największe emocje były w końcówce spotkania, którą Trójkolorowi rozegrali bardzo mądrze i mogli cieszyć się z wygranej. Świetny mecz rozegrał Evan Fournier, który zdobył w tym meczu 28 punktów.

Mecz reprezentacji USA z Francją budził największe zainteresowanie pierwszego dnia turnieju olimpijskiego. Mimo początkowego prowadzenia Trójkolorowych (5:2) Amerykanie szybko uporządkowali swoją grę i po rzucie za trzy punkty Edrice Adebayo wyszli na prowadzenie 11:9. Świetnie pod koszem rywali oraz z dystansu radził sobie Jrue Holiday, po jego rzutach zespół USA prowadził już 18:11. Taką przewagę Amerykanie utrzymali do końca pierwszej kwarty, którą wygrali 22:15.

Francuzi od początku drugiej kwarty rzucili się do odrabiania strat (19:22), ale szybko zostali sprawdzeni na ziemię. Zza łuku trafiali Damian Lillard i Adebayo, a Amerykanie prowadzili już 34:25. Jedna i druga drużyna grała dość niefrasobliwie w ataku, o wiele więcej uwagi przykładając do obrony. Francuzi przed przerwą odrobili część strat i zespół USA po dwóch kwartach spotkania prowadził 45:37, a jako ostatni w tej części meczu trafił do kosza Rudy Gobert.

Trójkolorowi grali konsekwentnie w ataku i twardo w obronie, co przynosiło efekt w postaci zmniejszającego się dystansu do rywali. Gdy Evan Fournier trafił za dwa punkty było już tylko 47:49, a skutecznie wykonany rzut wolny Vincenta Poiriera doprowadził do remisu 52:52. Przez jakiś czas wynik oscylował wokół remisu, a w końcówce trzeciej kwarty Amerykanie razili nieskutecznością. Thomas Heurtel rzutem za trzy punkty zakończył tę część spotkania wynikiem 62:56 dla… Trójkolorowych.

Koszykarze USA na początku czwartej odsłony dość szybko doprowadzili do remisu 63:63, a po trójce Devina Bookera wyszli na cztery punkty przewagi. Na trzy minuty przed końcem Amerykanie prowadzili 74:70, jednak potem punktowali tylko Francuzi. Gdy Guerschon Yabusele trafił zza łuku na 57 sekund przed końcem, wyprowadził swój zespół na prowadzenie 76:74. W ostatniej minucie spotkania emocje sięgały zenitu. Amerykanie nie mogli trafić z dystansu, za to dwa rzuty wolne na 21 sekund przed końcową syreną wykorzystał Nando de Colo (78:74). Potem w ataku poślizgnął się Lillard, a gdy sześć sekund później znów z linii rzutów wolnych dwukrotnie trafił Rudy Gobert było już 81:74, losy spotkania wydawały się przesądzone. Lillard trafił jeszcze dwukrotnie rzuty wolne, potem to samo zrobił Nicolas Batum i niespodzianka stała się faktem – Francuzi wygrali z USA 83:76.

Francja – USA 83:76
(15:22, 22:23, 25:11, 21:20)

Francja: Batum (5), De Colo (13), Fournier (28), Gobert (14), Yabusele (6) oraz Cornelie, Fall (7), Heurtel (5), Luwawu Kongbo (2) i Poirier (3)
USA: Adebayo (12), Durant (10), Green (2), LaVine (8), Lillard (11) oraz Booker (4), Holiday (18), Johnson, McGee (2), Middleton i Tatum (9)