Strona Główna > Aktualności > IO K: Świetny finisz Serbek, są w półfinale

IO K: Świetny finisz Serbek, są w półfinale

Koszykarki Serbii w pierwszym ćwierćfinale turnieju olimpijskiego w Tokio po 30 minutach gry przegrywały z Chinkami różnicą 9 punktów i niewiele wskazywało na to, że mają jeszcze jakieś szanse. Serbki jednak wyśmienicie zagrały w czwartej kwarcie, wygrywając ją 28:12, co dało im wygraną w całym meczu 77:70 i awans do półfinału. Reprezentacja Chin kończy swoją olimpijską przygodę na ćwierćfinale.

Reprezentantki Serbii dobrze zaczęły to spotkanie i po minucie po trafieniu Tiny Krajisnik prowadziły już 4:0. Chinki jednak szybko odrobiły tę stratę, po rzucie Ting Shao doprowadziły do remisu 6:6 i gra się bardzo wyrównała. Po 10 minutach to Serbki prowadziły nieznacznie 16:14, a decydujące punkty zdobyła na 10 sekund przed końcem Dragana Stanković.

W drugiej kwarcie po trafieniu za trzy punkty Jeleny Brooks przewaga reprezentacji Serbii wzrosła w pewnym momencie do 5 punktów (21:16), Azjatki jednak nie odpuszczały. Rzut zza łuku Mengran Sun wyprowadził je na prowadzenie 29:28 i wynik znów był bliski remisu. Na 8 sekund przed przerwą skuteczna akcja Brooks i Any Dabović dała nieznaczną przewagę Serbkom (35:33).

Po powrocie na boisko mistrzynie Europy powiększyły swoją przewagę do 4 punktów i wówczas zaczął się popis skuteczności Chinek. Po trafieniu Ting Shao był już remis 42:42, a gdy Meng Li trafiła na dwie minuty przed końcem kwarty, Azjatki prowadziły już 51:47. W końcówce trafiały jeszcze Siyu Wang, Mengran Sun (za trzy), a po rzucie wolnym Ting Shao Chinki zakończyły tę część meczu prowadząc 58:49 i wydawało się, że nic już im nie odbierze wygranej.

Serbki jednak nie zrażone słabszym okresem swojej gry w czwartej kwarcie zaczęły odrabiać straty. Po trafieniu zza łuku Any Dabović przegrywały już tylko 56:58, a trafienie Nevany Jovanović dało im po 2 minutach tej kwarty remis. Znów wynik oscylował wokół remisu, dopiero rzut Sonji Vasić z dystansu pozwolił mistrzyniom Europy na odskoczenie rywalkom (66:63), ale tylko na chwilę. Na 2 minuty przed końcem meczu na tablicy wyników widniał remis 70:70, Potem faulowana Vasić wykorzystała dwa rzuty wolne i trafiła za dwa Jelena Brooks. Chinki nie mogły trafić, popełniały w końcówce proste błędy. Dabović na 26 sekund przed końcem wykorzystała jeden z dwóch rzutów wolnych, potem Yuan Li spudłowała i Chinki znów faulowały. Wynik meczu na 77:70 dla Serbii ustaliła z linii rzutów wolnych Vasić i jej drużyna mogła cieszyć się z awansu do półfinału.

Chiny – Serbia 70:77
(14:16, 19:19, 25:14, 12:28)

Chiny: Yuan Li (4), Ting Shao (17), Meng Li (6), Zhenqi Pan (4), Yueru Li (12) oraz Liwei Yang, Siyu Wang (3), Tongtong Wu, Ru Zhang, Sijing Huang, Mengram Sun (9) i Xu Han (15)
Serbia: Vasić (16), Brooks (18), Crvendakić (3), Dabović (13), Krajisnik (4) oraz Jovanović (6), Butulija, Anderson (6), Stanković (8) i Skorić (3)