Strona Główna > Aktualności > IO K: Sensacyjna wygrana Japonek, zagrają w finale z USA

IO K: Sensacyjna wygrana Japonek, zagrają w finale z USA

Koszykarki Japonii są największą niespodzianką igrzysk olimpijskich w Tokio. Gospodynie po niespodziewanej wygranej w ćwierćfinale jednym punktem z Belgią, pokonały w półfinale reprezentację Francji. Mecz rozpoczął się zgodnie z oczekiwaniami i Trójkolorowe prowadziły po pierwszej kwarcie 22:14. Potem jednak nastąpił koncert gry Azjatek, które w niedzielę zagrają w finale o złoty medal z USA. Francuzki zmierzą się w meczu o brązowy medal z Serbią.

Koszykarki Japonii po raz pierwszy w historii awansowały do finału turnieju olimpijskiego, po sensacyjnej wygranej w Tokio z Francuzkami 87:71. W meczu o złoto ich rywalkami będą w niedzielę Amerykanki, mistrzynie igrzysk nieprzerwanie od 1996 r.

Japonki po raz drugi były w Tokio lepsze od wicemistrzyń Europy Francuzek, z którymi wygrały w także grupie (74:70). W półfinale zdeklasowały jednak ekipę Trójkolorowych, prowadząc w czwartej kwarcie różnicą nawet 27 punktów (84:57).

Liderką reprezentacji gospodarzy była rozgrywająca Rui Machida, która miała aż 18 asyst, a także zdobyła dziewięć punktów. Japonki trafiły 11 z 22 rzutów zza linii 6,75 m, Francuzki tylko siedem razy na 24 próby. Do tej pory najlepszym olimpijskim osiągnięciem Japonek było piąte miejsce w Montrealu (1976).

Japonia – Francja 87:71
(14:22, 27:12, 27:16, 19:21)

Japonia: Akaho (17), Hayashi (8), Machida (9), Miyazawa (14), Takada (8) oraz Mawuli (9), Miyazaki (2), Miyoshi (4), Motohashi (2), Nagaoka (5), Okoye (7) i Todo (2)
Francja: Duchet (8), Gruda (18), Michel, Miyem (4), Williams (4) oraz Chartereau (9), Fauthoux (13), Johannes (9), Rupert (6), Tchatchouang i Vukosavljevic