Strona Główna > Aktualności > IO K, gr. A: Koszykarki Kanady pokonały Koreę Płd.

IO K, gr. A: Koszykarki Kanady pokonały Koreę Płd.

Zarówno Kanada jak i Korea Południowa przegrały swoje pierwsze mecze w grupie A turnieju olimpijskiego koszykarek. W czwartkowym meczu Kanadyjki po wyrównanym początku zaczęły budować swoją przewagę i okazały się zespołem lepszym od Azjatek. Zespół z Ameryki Północnej wygrał to spotkanie różnicą 21 punktów i jest o wiele bliższy awansu do ćwierćfinału. Koreanki mają na to już niewielkie szanse.

Świetny rzut za trzy punkty wyprowadził Kanadyjki zaraz na początku meczu na prowadzenie 5:2, ale Koreanki nie dały uciec rywalkom. Oba zespoły nie imponowały skutecznością, po 5 minutach gry po trafieniu Ji Su Park było 9:8. Gdy dobrą akcją popisała się Nayo Raincock-Ekunwe, zespół z Ameryki Północne miał 6 punktów przewagi (16:10), ale rzut z dystansu Leeseul Kang, a potem trafienie w ostatniej sekundzie Ji Su Park sprawiły, że Kanada po 10 minutach miała tylko punkt przewagi.

Kia Nurse rozpoczęła drugą kwartę celnym rzutem zza łuku i Kanadyjki cały czas miały kilkupunktową przewagę. Obu zespołom znów przez jakiś czas trudno było trafić do kosza, dopiero rzuty Jihyun Park i Danbi Kim spowodowały, że Azjatki odrobiły straty (22:23). Zespół Kanady znów zdołał odskoczyć na kilka punktów, na 15 sekund przed przerwą trafiła Shay Colley (33:28) i Koreanki na przerwę chodziły mając 5 punktów straty.

Zespół z Kraju Klonowego Liścia po przerwie zaczął powiększać przewagę – w pewnym momencie było już 39:28, a Koreanki znów zdobyły kilka punktów i wynik wciąż był sprawą otwartą. Po trafieniu Kayly Alexander Kanada znów miała kilkanaście punktów przewagi (47:34), a Azjatki przez długi czas był bezradne wobec obrony rywalek. Po 30 minutach gry Kanadyjki prowadziły 49:39 i pewnie zmierzały ku wygranej.

W czwartej kwarcie koszykarki z Ameryki Północnej cały czas utrzymywały bezpieczną przewagę, po celnym rzucie Bridget Carleton było już 58:45. Gdy Carleton trafiła z dystansu za trzy punkty, przewaga jej drużyny wzrosła do 20 punktów (68:48), a do zakończenia spotkania pozostały 2 minuty. Koreanki niewiele już mogły zrobić, na osłodę pozostał im celny rzut równo z syreną Danbi Kim. Kanada pewnie wygrała 74:53 i zanotowała pierwszą wygraną w turnieju olimpijskim.

Kanada – Korea Płd. 74:53
(16:15, 17:13, 16:11, 25:14)

Kanada: Achonwa (14), Carleton (18), Colley (9), Nurse (9), Raincock-Ekunwe (4) oraz Alexander (10), Amihere (2), Ayim (2), Edwards, Fields (6), Gaucher i Pellington
Korea Płd.: Bae, Kang (11), D. Kim (11), H. Park (2), J.S. Park (15) oraz An, Jin (4), J. Park (6), Shin (2) i Yoon (2)