Strona Główna > Aktualności > IO K, gr. A: Hiszpanki zrewanżowały się Serbii za porażkę w ME

IO K, gr. A: Hiszpanki zrewanżowały się Serbii za porażkę w ME

Mecz w grupie A turnieju olimpijskiego koszykarek pomiędzy Hiszpanią i Serbią był rewanżem za ćwierćfinał mistrzostw Europy, w którym Serbki wyeliminowały obrończynie tytułu. W Tokio zespół z Bałkanów miał minimalną przewagę do przerwy, jednak druga połowa należała wyraźnie do Hiszpanek. Mistrzynie Europy przegrały różnicą 15 punktów i będą walczyć o 2 miejsce w grupie, Hiszpanki mają już pewny awans do ćwierćfinału.

Początek meczu to bardzo wyrównana gra i akacja za akcję – po pięciu minutach gry był remis 10:10. Po layupie Astou Ndour Hiszpanki wyszły na czteropunktowe prowadzenie, jednak na dwie minuty przed końcem pierwszej kwarty Serbki doprowadziły do remisu 17:17 po rzucie Sonji Vasić. Gdy Yvonne Anderson trafiła za trzy punkty, dała prowadzenie mistrzyniom Europy, potem trafiła za dwa punkty jeszcze Alba Torrens i po 10 minutach gry było 20:19 dla Serbii.

Na początku drugiej kwarty prowadzenie znów przechodziło z rąk do rąk, ale po trafieniu Yvonne Anderson Serbki odskoczyły rywalkom na 4 punktów (25:21). Ich przewaga w pewnym momencie wzrosła nawet do 10 punktów, ale Hiszpanki w końcu uszczelniły obronę i też zaczęły trafiać. Na dwie minuty przed przerwą Serbki prowadziły 39:35 i ostatecznie schodziły na przerwę prowadząc trzema punktami (44:41).

Po przerwie mistrzynie Europy po trafieniu zza łuku Any Dabović powiększyły swoją przewagę do 8 punktów, ale Hiszpanki powoli i konsekwentnie zaczęły odrabiać straty. Za trzy punkty dwukrotnie rzuciła Maite Cazorla (52:54), a po jej kolejnej trójce na 45 sekund przed końcem kwarty zespół z Półwyspu Iberyjskiego wyszedł na prowadzenie 57:55. Po 30 minutach gry Hiszpanki prowadziły jednym punktem (59:58 i zapowiadała się emocjonująca końcówka.

Czwartą kwartę celnym rzutem rozpoczęła Cristina Ouvina, potem za trzy punkty rzuciła Alba Torrens i przewaga Hiszpanek wzrosła do 6 punktów. Serbki zupełnie bezradne były w ofensywie, pudłowały raz za razem, a ich strata do rywalek rosła. Na pięć minut przed końcem przegrywały już 62:71, a na dwie minuty przed końcową syreną 68:76. Za trzy punkty znów trafiła Cazorla, a gdy na minutę przed końcem po rzutach wolnych Alby Torrens było 81:68 i mecz był już rozstrzygnięty. Hiszpania po rzucie Astou Ndour wygrała całe spotkanie 85:70 i mając dwa zwycięstwa na koncie jest już pewna awansu do ćwierćfinału.

Hiszpania – Serbia 85:70
(19:20, 22:24, 18:14, 26:12)

Hiszpania: Dominguez (7), Gil (2), Ndour (20), Ouvina (10), Torrens (25) oraz Carrera Quintana (4), Cazorla (17), Conde i Palau
Serbia: Brooks (16), Crvendakić (2), Dabović (5), Krajisnik (11), Vasić (11) oraz Anderson (15), Butulija, Jovanović (4), Skorić i Stanković (6)