Strona Główna > Aktualności > IO K: Amerykanki nie dały szans Serbii i zagrają o złoty medal

IO K: Amerykanki nie dały szans Serbii i zagrają o złoty medal

Pierwszy półfinał turnieju olimpijskiego koszykarek nie przyniósł zbyt wielu emocji. Reprezentacja USA pewnie, różnicą 20 punktów pokonała mistrzynie Europy z Serbii i to ona zagra w niedzielę o złoty medal w Tokio. Już po pierwszej kwarcie Amerykanki miały 13 punktów przewagi, a do przerwy prowadziły 41:23. Druga połowa była bardziej wyrównana, ale zespół USA nie pozwolił na zmniejszenie przewagi.

Mistrzynie olimpijskie Amerykanki pewnie pokonały mistrzynie Europy Serbki w półfinale turnieju koszykarek w Tokio 79:59 i po raz siódmy z rzędu awansowały do finału igrzysk. Było to ich 19. z rzędu zwycięstwo na igrzyskach i 54. w meczach międzynarodowych. Na najwyższym stopniu podium olimpijskiego są od 1996 r., a złote medale igrzysk wywalczyły też w 1984 i 1988 r. Koszykówka kobiet jest w programie igrzysk od Montrealu (1976).

Serbki, brązowe z Rio de Janeiro, walczyły ambitnie przez całe spotkanie, ale nie były w stanie nawiązać równorzędnej walki z dużo silniejszymi fizycznie Amerykankami. Zespół USA prowadził do przerwy 41:23. W całym spotkaniu koszykarki WNBA wygrały walkę pod tablicami 46:39 i miały 57 procent skuteczności rzutów za dwa punkty, podczas gdy Serbki tylko 33.

Brittney Griner i Breanna Stewart miały double-double – ta pierwsza, środkowa 15 pkt i 12 zbiórek, a skrzydłowa 12 pkt i 10 zbiórek. Finałowego rywala USA wyłoni popołudniowy pojedynek Japonia – Francja.