Strona Główna > Aktualności > Hiszpania M: Wygrana Barcelony i niespodziewane emocje w końcówce

Hiszpania M: Wygrana Barcelony i niespodziewane emocje w końcówce

FC Barcelona pokonała 96:92 Joventut Badalona w pierwszym meczu grupy A turnieju finałowego hiszpańskiej ligi ACB. Koszykarze Barcelony mieli w tym meczu po trzech kwartach sporą przewagę, którą roztrwonili w ostatnich minutach i końcówka była emocjonująca. Liderem zwycięskiej drużyny był Nikola Mirotić, który zdobył 16 punktów.

Koszykarze Barcelony jako liderzy tabeli w momencie przerwania rozgrywek, byli wyraźnymi faworytami meczu z Joventut Badalona. Już na samym początku dali temu wyraz, demolując przeciwnika w pierwszych minutach. Po celnych rzutach Victora Clavera, Cory Higginsa i Ante Tomica po pięciu minutach Barca prowadziła już 16:2, a koszykarze z Badalony sprawiali wrażenie mocno zagubionych. Dopiero gdy rywale odpuścili trochę obronę, odzyskali inicjatywę i zaczęli odrabiać straty. Szczególnie aktywni byli Oliver Stević i Josep Busquets i straty Joventutu po pierwszej kwarcie zmalały do 4 punktów (17:21).

Na początku drugiej kwarty zespół z Badalony po celnych rzutach osobistych Joela Parry doprowadził do remisu (21:21), ale tylko na chwilę. Barcelona znów włączyła wyższy bieg i uciekła rywalom. Znów przypomniał o sobie Claver, celnie rzucał Pierre Oriola i zespół FCB prowadził już (41:26). W końcówce po rzucie Higginsa za trzy punkty i trafieniach Nenada Dimitrijevica Barcelona prowadził 44:30 i taki wynik zakończył pierwszą połowę meczu.

Po przerwie gra zdecydowanie się wyrównała, ale koszykarze Barcelony cały czas kontrolowali wydarzenia na boisku i pilnowali przewagi. Po trafieniu za trzy punkty Nikoli Mirotica było już 55:39. Z drugiej strony próbowali odpowiadać Conor Morgan i Alen Omić, ale Juventut nie był w stanie zmniejszyć przewagi. Na koniec trzeciej kwarty faworyci prowadzili 74:57 i nic nie zapowiadało emocji w końcówce meczu.

W czwartej kwarcie jednak zespół z Badalony wyraźnie odżył i rzucił się do odrabiania strat. Po trzech minutach i celnym trafieniu Morgana miał już tylko siedem punktów straty (69:76), a gdy na trzy minuty przed końcem za trzy punkty trafił Xabi Lopez Arostegui Barcelona prowadził już tylko 86:81. Jeszcze na minutę przed końcem FCB miała dziewięć punktów więcej od rywali, ale Morgan trafił rzut osobisty, a potem poprawił zza linii rzutów za trzy punkty. Gdy Lopez Arostegui zakończył swoją akcję 2+1 Barcelona prowadziła już tylko 92:90, a zegar wskazywał 28 sekund do końca. Alex Abrines celnym rzutem powiększył tę przewagę do czterech punktów, a 10 sekund przed końcową syreną Ventura znów dał nadzieję zespołowi z Baladony (94:92). Parra natychmiast faulował rywala licząc na niecelne rzuty osobiste, ale Nikola Mirotić się nie pomylił. Trafiając dwukrotnie ustalił wynik meczu (96:92), bowiem w ostatnich dziewięciu sekundach nikt nie zdołał już trafić, chociaż Dimitrijević próbował rzutu z dystansu.

FC Barcelona – Club Joventut Badalona 96:92
(21:17, 23:13, 30:27, 22:35)

FCB: Hanga (11), Higgins (11), Claver (12), Mirotić (16), Tomić (6) oraz Davies (4), Pangos (6), Pustowyj (4), Oriola (5), Abrines (9), Kurić (8) i Bolmara
Joventut: Dimitrijević (10), Parra (2), Lopez Arostegui (12), Morgan (21), Omić (14) oraz Busquets (7), Kanter (2), Parrado (5), Ventura (8), Zagars (5) i Stević (6)