Strona Główna > Aktualności > Hiszpania M: Kirlobet Baskonia mistrzem kraju!

Hiszpania M: Kirlobet Baskonia mistrzem kraju!

Emocji nie brakowało w meczu finałowym ligi hiszpańskiej. O tytuł walczyli koszykarze FC Barcelony oraz Kirlobetu Baskonii. Prawie od początku do końca mecz był wyrównany, choć pierwsze połowa należała raczej do Katalończyków. W drugiej jednak lepiej poradzili sobie gracze z Baskonii i to oni sięgnęli po mistrzowski tytuł.

Pierwsza część meczu finałowego nie miała wyraźnego faworyta, choć lepiej zaczęli gracze Barcelony (7:4). Do ofensywy rzucili się jednak rywale, nie pudłował Shields (10:7), natomiast prowadzenie Kirlobetu Baskonia podwyższył Eric (15:9). Sprawy w swoje ręce wziął Higgins i Barca zmniejszyła swoje straty do dwóch oczek (13:15), a po jego rzucie za trzy to gracze z Katalonii mieli o punkt więcej (16:15). W ostatnich sekundach rzuty wolne wykorzystał jednak Diop (17:16).

Pierwsze minuty kolejnej kwarty należały do koszykarzy Barcelony, skuteczny był Heurtel i to jego rzuty sprawiły, że gracze z Katalonii nie tylko doprowadzili do remisu, ale także mogli cieszyć się z dość sporej zaliczki punktowej (26:17). Cały czas to podopieczni trenera Pesicia dyktowali warunki, co pozwalało im utrzymać prowadzenie (31:23). Vildoza sprawił, że przeciwnicy z Baskonii byli w stanie odrobinę zniwelować straty (27:31), ale potem znów odskoczyli rywale  i po udanej akcji Kuricia na przerwę Barcelona zeszła z 6 punktami więcej na swoim koncie (39:33).

Dwie pierwsze minuty drugiej kwarty nie przyniosły punktów, ale potem Baskonia wrzuciła wyższy bieg. Udana „trójka” Vildozy wyraźnie zmniejszyła dystans (38:39)i to on doprowadził do remisu (41:41). Gra wyraźnie się wyrównała (43:43). Do ofensywy dołączył się Dragić, co pozwoliło jego ekipie zbudować trzypunktową przewagę (47:44). Kolejne akcje należały do Barcelony (48:47), z dystansu trafił Heurtel (51:49) i pod koniec trzeciej części meczu był remis po 51. Wszystko miała więc rozstrzygnąć ostatnia kwarta.

Początek decydującej części meczu należał do Baskonii (55:51), ale Katalończycy nie mieli zamiaru się poddawać. Wyszło im to na dobre, Higgins nie zawiódł (60:58), ale na to „trójką” odpowiedział Janning (61:60). Wynik cały czas był otwarty (62:63), na niewiele ponad 3 minty przed końcową syreną było 64:64. Celny rzut z dystansu Polonary dał Baskonii prowadzenie (67:64), a tylko jeden rzut wolny wykorzystał Oriola z FC Barcelony (65:67). Zrehabilitował się chwilę później (67:67). Były to celne trafienia na zaledwie 10 sekund przed końcem. W zaciętej końcówce trafił Vildoza (69:67), okazało się być to rzutem na miarę mistrzostwa Hiszpanii.

FC Barcelona – Kirlobet  Baskonia Vitoria-Gasteiz 67:69
(16:17, 23:16, 12:18, 16:18)

Bracelona: Hanga (3), Higgins (14), Clever (4), Mirotić (8), Tomić (2) oraz Davies (4), Heurtel (21), Oriola (3), Abrines i Kurić (8)
Baskonia: Vildoza (17), Henry (2), Shengelia (14), Erić (2) oraz Jannig (8), Diop (10), Granger, Dragić (3) i Polonara (4)