Strona Główna > Aktualności > Hiszpania M: Baskoński zespół pewnie pokonał Bilbao Basket

Hiszpania M: Baskoński zespół pewnie pokonał Bilbao Basket

Na koniec pierwszego dnia zmagań grupy A turnieju finałowego ligi hiszpańskiej koszykarzy spotkały się drużyny z Bilbao i Baskonii. Po pierwszej bardzo wyrównanej kwarcie dowodzenie na boisku przejęli koszykarze Kirolbet Baskonia Vitoria-Gasteiz i to oni pewnie triumfowali w całym meczu.

W pierwszych akcjach meczu ekipa z Bilbao próbowała przejąć inicjatywę, nie grała jednak skutecznie. M.in. dwóch rzutów za trzy punkty nie wykorzystał Sulejmanovic. Rywale również nie celowali skutecznie, a obie ekipy nie wystrzegały się błędów. Z czasem coraz widoczniejsza była przewaga Retabetu, w którym trafiali Martinez oraz Rousselle (6:2). Zespół z Baskonii gonił wynik, jednak za każdym razem przeciwnicy znowu budowali przewagę. Im bliżej końca, tym drużyny rzucały coraz częściej, trafiając też raz po raz. Retabet Bilbao starał się utrzymać nadwyżkę, ale cały czas rywale dochodzili z wynikiem na jeden punkt straty. Po rzucie Lammersa koszykarze z Bilbao prowadzili 23:20, ale kilka chwil później Vildoza trafił z dystansu i kwartę zakończył remis 23:23.

Otwarcie kolejnej części nie było udane, a drużyny chybiły sześć pierwszych rzutów. Kirolbet Baskonia szybko jednak przeszedł do działania, a akcje Vildozy pozwoliły mu wyjść na prowadzenie (27:23). Zespół z Bilbao popełniał coraz więcej błędów, ale po rzutach Martineza i Lammersa odzyskał minimalną nadwyżkę (28:27). Serię nieudanych akcji obu ekip przerwał „dwójką” Balvin, a różnica dzieląca drużyny rosła (32:27). W kolejnych akcjach ponownie dał o sobie znać brak skuteczności w rzutach Retabetu, a coraz lepiej radził sobie Shengelia. To głównie jego punkty przyczyniły się do remisu 37:37. Kirolbet poszedł za ciosem.  Końcówka należała już tylko do tej drużyny, w której prym wiedli Diop i Henry. Koszykarze z Baskonii zeszli na piętnastominutową przerwę z siedmioma punktami przewagi.

Słabsza druga część meczu zmotywowała ekipę Retabetu i wróciła ona do gry z dużym animuszem. Dwukrotnie trafiał Sulejmanovic, odrabiając większą część strat. Zespół z Baskonii nie mógł wejść w odpowiedni rytm, szwankowała też celność w rzutach. Wszystko zaczęło się zmieniać w drugiej połowie tej kwarty. Coraz więcej akcji kończyło się udanymi rzutami Kirolbetu. Rywale jakby stracili swoją skuteczność, grali mniej dokładniej. Wymierny skutek przyniosły zmiany w baskońskiej ekipie, a jej przewaga szybko urosła (56:47). Retabet nie trafiał w kolejnych akacjach, co było wodą na młyn dla przeciwników. Ci grali skutecznie nie tylko w ofensywie, dobrze spisywali się też pod własnym koszem. Solidna gra pozwoliła im uciec z wynikiem (69:49) i pewnie wygrać tę część meczu.

Koszykarze z Bilbao nie byli w stanie nawiązać walki także w kwarcie czwartej. Od początku karty rozdawali rywale. Roussalle choć się starał, nie trafiał w kolejnych próbach. Kontry przeciwników były natomiast bardzo skuteczne. Aktywny był zwłaszcza Polonara, po którego trzech udanych rzutach Kirolbet prowadził 80:50. Retabetowi udało się punktować dopiero w połowie kwarty, po próbie Sulejmanovicia. Choć ekipa z Bilbao zaczęła odpowiadać skutecznymi akcjami i gra się wyrównała, to jednak różnica była ogromna, a mecz zakończył się pewną wygraną przeciwników.

Retabet Bilbao Basket – Kirolbet Baskonia Vitoria-Gasteiz 64:87
(23:23, 14:21, 28:13, 14:15)

Bilbao: Rousselle (12), Balvin (4), Cruz (11), Ruiz (2), Serron (4) oraz Rodriguez (2), Martinez (10), Sulejmanović (8), Schreiner (3), Rigo (2) i Lammers (6)
Baskonia: Shengelia (7), Shields (8), Eric (9), Vildoza (20), Garcia oraz Henry (1), Janning (3), Gonzalez, Diop (9), Granger (12), Dragić (8) i Polonara (10)