Strona Główna > Aktualności > Francja i Serbia w finale mistrzostw Europy koszykarek

Francja i Serbia w finale mistrzostw Europy koszykarek

Reprezentacje Francji i Serbii, czyli srebrny i brązowy medalista sprzed dwóch lat, zagrają w niedzielę w Walencji w finale mistrzostw Europy koszykarek. W meczu o trzecie miejsce zmierzą się Białoruś z Belgią. Francuzki pokonały w półfinale ekipę Białorusi 73:61, a Serbia po dramatycznej końcówce zwyciężyła Belgię 74:73.

„Trójkolorowe”, aktualne wicemistrzynie Europy, wystąpią w meczu o złoto po raz piąty z rzędu. Cztery poprzednie finały przegrywały. W niedzielę drużyna prowadzona przez Valerie Garnier staje przed szansą przerwania tej serii i sięgnięcia po trzeci w historii tytuł dla Francji (poprzednie w 2001 i 2009 roku). Serbia, prowadzona przez Marinę Maljković, córkę słynnego trenera Bożidara Maljkovica, drugi raz z rzędu znalazła się w strefie medalowej.

Stawką sobotnich spotkań o miejsca 5-8 było także prawo gry w turnieju kwalifikacyjnym do mistrzostw świata, zagwarantowane dla czołowych sześciu zespołów tegorocznego Eurobasketu. Wywalczyły je Bośnia i Hercegowina po pewnym zwycięstwie nad Szwecją 82:63 oraz Rosja, która pokonała mistrza w ostatnich dwóch turniejach Hiszpanię 78:74.

Dla reprezentacji z Półwyspu Iberyjskiego, współgospodarza wraz z Francją tegorocznej imprezy, jedyną szansą gry na mundialu, w którym występowała nieprzerwanie od 1994 roku, jest zdobycie tytułu mistrza olimpijskiego w Tokio, gdzie będzie bronić srebrnego medalu z Rio de Janeiro. Wówczas pozbawiłaby prawa do kwalifikacji MŚ drużynę Rosji.