Strona Główna > Aktualności > Euroliga K: VBW Arka przegrała i straciła szanse na awans

Euroliga K: VBW Arka przegrała i straciła szanse na awans

VBW Arka Gdynia przegrała w Pradze z LDL ASVEL Lyon 76:79. Choć mistrzynie Polski w odróżnieniu od grudniowego starcia, tym razem postawiły się Francuzkom, to straciły szans na awans do ćwierćfinału Euroligi na dwa mecze przed końcem fazy grupowej. W czwartek o godz. 16 zagrają z Fenerbahce Stambuł.

Na rewanżowy turniej fazy grupowej Euroligi VBW Arka Gdynia pojechała mając na koncie komplet porażek w trzech rozgrywkach. Podopieczne Gundarsa Vetry w pierwszym z trzech spotkań zaplanowanych w praskiej „bańce” zmierzyły się z liderem grupy LDLC ASVEL Lyon, od którego w grudniu dostały „lanie” 89:57.

Mistrzynie Polski zaczęły znakomicie, bo od prowadzenia 9:0, w tym 5 pkt Barbory Balintovej. Francuzki na pierwsze punkty czekały 3,5 minuty, ale gdy się przełamały, szybko odrobiły straty. Na 14:14 rzuciła Nayo RaincockEkunwe. Gdynianki nie oddały jednak prowadzenia i wygrały pierwszą kwartę. W drugiej rywalki oddały jednak z nawiązką. Na 28:26 trafiła zza łuku Aleksandra Crvendakic i drużyna z Lyonu przejęła inicjatywę. Choć Arka zdecydowanie lepiej radziła sobie z rzutami z dystansu, nie zdołała zatrzymać przeciwniczek, które po punktach Michelle Plouffe odskoczyły na 40:33. Tuż przed przerwą po rzutach Balintovej gdynianki zdołały jednak zbliżyć się na 42:46.

To właśnie Barbora Balintova otworzyła drugą połowę trafiając zza łuku, dzięki czemu Arka traciła już tylko punkt. Francuzki ponownie odskoczyły jednak na 7 pkt a gdynianki zaczęły seryjnie pudłować z dystansu. Przełamanie przyszło na początku ostatniej partii. Celowniki skutecznie przestawiły Laura Miskiniene i Marissa Kastanek a trzecią „tróję” na 64:64 dołożyła Alice Kunek. Rywalki odpłaciły się serią 5 pkt, której autorką była Alysha Clark (71:66). Rzuty wolne Balintovej i trafienie Kunek pozwoliły odbić prowadzenie 72:71. Następnie po dwa rzuty spudłowały jednak Artemis Spanou i Balintova i na 2 minuty przed końcem gry było już 76:74 dla LDL ASVEL. Seria fauli i rzutów wolnych pozwoliła utrzymać Francuzkom prowadzenie, choć w pewnym momencie wynosiło już tylko punkt.

Po rzucie Raincock-Ekunwe na 79:76, czas wziął trener Vetra. Szkoleniowiec VBW Arki miał jeszcze 24 sekundy gry. Dwukrotnie w tym czasie za 3 pkt rzucała Balintova, ale niecelnie i nie zdołała doprowadzić do dogrywki. Po ambitnej walce i zdecydowanie lepszej grze niż w grudniowym pojedynku, gdynianki tym razem nieznacznie musiały uznać wyższość drużyny z Lyonu. Czwarta porażka oznacza jednak, że gdynianki straciły szanse na wyjście z grupy. Do ćwierćfinałów awansują bowiem tylko po dwie najlepsze drużyny.

VBW Arka Gdynia (POL) – LDLC ASVEL Feminin (FRA) 76:79
(24:18, 18:28, 13:16, 21:17)

LDL ASVEL: Clark (11), Plouffe (8), Johannes (6), Ciak (2), Fauthoux oraz Crvendakic (16), Raincock-Ekunwe (15), Tanqueray (14) i Chevaugeon (7)
VBW Arka: Balintova (21), Kunek (21), Spanou (9), Miskiniene (9), Kastanek (7) oraz Slamova (9), Greinacher i Rembiszewska