Strona Główna > Aktualności > Euroliga K: Porażka koszykarek VBW Arki w Rosji

Euroliga K: Porażka koszykarek VBW Arki w Rosji

VBW Arka Gdynia przegrała na wyjeździe z rosyjskim Dynamo Kursk 76:86 w pierwszym meczu fazy grupowej Euroligi koszykarek w sezonie 2021/22. Obie drużyny toczyły wyrównany bój do 27. minuty, gdy Rosjanki odskoczyły na 8 punktów. Żółto-niebieskie nawiązały jeszcze walkę na początku ostatniej kwarty, ale później trudno było o korzystny wynik.

VBW Arka Gdynia przystąpiła do Euroligi koszykarek w trzecim sezonie z rzędu. W fazie grupowej rozegra w sumie 14 meczów na zasadzie każdy z każdym. Następnie do kolejnej fazy awansują 4 z 8 zespołów. Z kolei 2 kolejne uzyskają promocję do fazy pucharowej Eurocup. 2 drużyny z najgorszym bilansem pożegnają się z rozgrywkami.

Inauguracja dla żółto-niebieskich nie była jednak udana. Spotkanie zaczęło się od celnej „trójki” byłej koszykarki AZS Uniwersytetu Gdańskiego – Olgi Frolkiny. VBW Arka szybko odpowiedziała i za sprawą Megan Gustafson oraz Alice Kunek objęły prowadzenie. I tak też prezentował się obraz dalszej gry, gdzie oba zespoły wymieniały się ciosami, jakby żaden z nich nie potrafił przejąć pełnej inicjatywy. Gdynianki prowadziły nawet różnicą 4 punktów, ale pierwsza kwarta zakończyła się ostatecznie wynikiem 27:25.

W drugiej koszykarki spuściły z tonu. Było więcej błędów, a także niecelnych rzutów. Po objęciu przewagi przez Dynamo Kursk, Rosjanki nie oddawały jej niemal do samej przerwy, mimo kilkukrotnego remisowania przez żółto-niebieskie. Na minutę przed końcem oba rzuty wolne wykorzystała Gustafson, ale rywalki zdążyły odpowiedzieć. Pewnie schodziłyby do szatni z korzystnym wynikiem, ale Morgan Bertsch wykorzystała swój rzut z dystansu.

Po zmianie stron wyrównany bój toczył się do 27. minuty. VBW Arka wygrywała, ale wtedy gdyńskie koszykarki złapały niemoc. Do końca trzeciej kwarty zdobyły tylko 2 „oczka”, dzięki czemu rywalki mogły wypracować sobie przewagę. Ta przed decydującą partią wynosiła 8 punktów.

Pierwsze minuty ostatniej kwarty dodały impulsu, gdy do kosza trafiała Gustafson. Różnica wynosiła 4 „oczka”, więc zamiast pójść za ciosem – gdynianki zaczęły pudłować. Impas przerwała co prawda Kamila Podgórna, ale Rosjanki prowadziły już wtedy 74:66. Żółto-niebieskie próbowały nawiązać walkę, ale nie starczyło im czasu. Ostatecznie przegrały 66:76.

Dynamo Kursk (RUS) – VBW Arka Gdynia (POL) 86:76
(25:27, 17:16, 21:12, 23:21)

Dynamo: Lisec (30), Kozik (12), O. Frolkina (5), Barić (3), Szabanowa (2) oraz Howard (22), Lewczenko (7), E. Froklina (3), Burowaja (2) i Abaiburowa
VBW Arka: Gustafson (26), Kunek (20), Bertsch (13), Kastanek (6), Lundquist (3) oraz Begić (3), Podgórna (3), Barnies (2) i Dobrowolska