Strona Główna > Aktualności > Euroliga K: Koszykarki Arki przegrały po walce z Fenerbahce Stambuł

Euroliga K: Koszykarki Arki przegrały po walce z Fenerbahce Stambuł

W drugim swoim meczu Euroligi koszykarki VBW Arki Gdynia zmierzyły się z tureckim Fenerbahce Stambuł. Po wyrównanej pierwszej kwarcie (24:27) gdynianki świetnie zagrały w drugiej i do przerwy prowadziły 44:40. Potem jednak turecki zespół odrobił straty i wyszedł na prowadzenie. Podopieczne trenera Gundarsa Vetry mimo ambitnej postawy w końcówce nie zdołały przechylić szali zwycięstwa na swoją stronę i przegrały 70:80.

VBW Arka Gdynia rozpoczęła zmagania w Eurolidze od porażki z LDLC ASVEL Lyon, ale trener Gundars Vetra nie zmienił wyjściowej „piątki” i od pierwszych minut znów zobaczyliśmy Barborę Balintovą, Marissę Kastanek, Alice Kunek, Artemis Spanou oraz Laurę Miskiniene.

Drugie spotkanie w europejskich pucharach od celnego rzutu zaczęły gospodynie „bańki” w Stambule, ale szybko zza łuku odpowiedziała Alice Kunek. Żółto-niebieskie minimalne prowadzenie utrzymywały do 4. minuty, gdy z dystansu trafiła Kayla McBride (11:9). Pod koniec pierwszej partii miejscowe miały przewagę już nawet 7 punktów, ale dzięki Balintovej i Spanou, gdynianki doprowadziły do rezultatu 24:27.

Początek drugiej kwarty również należał do Turczynek. Prowadziły już 33:24, ale wtedy koszykarki Arki wrzuciły wyższy bieg. Odrabiały straty, ale za każdym razem, gdy doganiały rywalki, te udawały się w ucieczkę. Ta zakończyła się pod koniec pierwszej połowy po celnym rzucie Angeliki Slamovej (42:40). Cecilia Zandalasini dwukrotnie spudłowała, czego nie można było powiedzieć o Balintovej, do której należało ostatnie słowo w tej części gry.

Po przerwie gdynianki nie pozwoliły rywalkom na objęcie przewagi, mimo że te dwukrotnie remisowały. Obie ekipy grały już bardziej defensywnie, skąd większa liczba nieudanych rzutów. Remis 56:56 po 30 minutach zwiastował, że emocji w ostatniej kwarcie nie będzie brakowało.

Wyrównana gra utrzymywała się do czasu popełnianych przez żółto-niebieskie błędów. Takiego z kozłowaniem dopuściła się Balintova, a do tego doszły pudłowane rzutu w ważnych momentach. Turczynki zachowały więcej zimnej krwi i dzięki korzystnemu wynikowi mogły ryzykować w końcówce, co się opłacało, bo ostateczny rezultat zatrzymał się na ich zwycięstwie 80:70.

Żółto-niebieskie wykorzystały w sumie 25 z 64 rzutów z gry (40 proc.) i tylko 5 z 23 „trójek” (24 proc.). Nie pomogła nawet wygrana walka pod tablicami (37 do 33 zbiórek). Godne odnotowania z pewnością są 13 asysty Balintovej. Rozgrywająca Arki w całym meczu zdobyła double-double, gdyż spotkanie zakończyła także z 14 punktami na koncie.

VBW Arka Gdynia (POL) – Fenerbahce Stambuł (TUR) 70:80
(24:27, 20:13, 12:16, 14:24)

VBW Arka: Balintova (14), Kastanek (4), Kunek (20), Miśkiniene (11), Spanou (14) oraz Greinacher (2), Podgórna i Slamova (5)
Fenerbahce: Cakir (4), McBride (22), Sabally (23), Stokes (8), Zandalasini (15) oraz Canitez (6), Uzun i Vitola (2)