Strona Główna > Aktualności > EBLK: Zabójcza końcówka i pewna wygrana VBW Arki z rywalem z Gorzowa Wlkp.

EBLK: Zabójcza końcówka i pewna wygrana VBW Arki z rywalem z Gorzowa Wlkp.

Koszykarki z Gorzowa Wielkopolskiego dotrzymywały kroku mistrzyniom Polski w Gdyni przez 30 minut. Po pierwszej połowie gdynianki prowadziły różnicą 4 punktów, w trzeciej kwarcie powiększyły ją do sześciu oczek. Końcówka meczu była już  w wykonaniu koszykarek Arki zabójcza. Gospodynie zdobyły w czwartej kwarcie 23 punkty, tracąc zaledwie 6. Ostatecznie gdynianki wygrały całe spotkanie bardzo wyraźnie 95:72.

Po wysokich zwycięstwach w meczu o Superpuchar Polski oraz w derbach Gdyni, 7 października nastąpiła pierwsza weryfikacja VBW Arka. W Gdynia Arena stawiła się drużyna PolskaStefaInwestycji Enea Gorzów, uznawana za najgroźniejszego rywala podopiecznych Gundarsa Vetry w walce o tytuł mistrzowski. I już początek gry to potwierdził.

Przyjezdne rozpoczęły z dużym animuszem. W 6. minucie prowadziły 16:11. Jednak wystarczyło kilkadziesiąt sekund, aby Alice Kunek w pojedynkę doprowadziła do wyrównania. W pierwszych fragmentach spotkania były takie momenty, że Australijka miała niemal połowę całego dorobku punktowego gospodyń. Jej pięć punktów z rzędu ustaliło wynik inauguracyjnej kwarty na 30:23 dla gdynianek. W drugiej kwarcie gorzowianki nie dawały za wygraną. Do przerwy grały z wysoką średnią rzutów z gry (62 procent). Natomiast, gdy tylko robiło się gorąco, gospodynie odwoływały się do rzutów za trzy punkty. W pierwszej połowie miały aż 8 udanych takich prób. Do szatni zespoły schodziły przy 4-punktowej przewadze VBW Arki (51:47).

Po wznowieniu gry gdynianki znów przypomniały o rzutach za trzy. Trafiły Artemis Spanou i Laura Miskiniene. Dzięki temu można było prowadzić bezpieczną grę w granicach 10 punktów przewagi. Za wygraną nie dawała jednak Borislava Hristova. Już w połowie trzeciej kwarty Bułgarka jako pierwsza koszykarka w tym meczu osiągnęła 20 punktów. Po jej trójce przyjezdne zbliżyły się na 66:69, a gospodynie w odpowiedzi popełniły błąd 24 sekund. Kluczowe były jednak nadal rzuty dystansowe. Kathleen Doyle spróbowała rzutu za trzy, ale nie trafiła. Natomiast wynik po pół godzinie gry ma 72:66 próbą oczywiście zza łuku ustaliła Marissa Kastanek.

Amerykanka, mająca polski paszport, również trójką otworzyła ostatnią odsłonę gry a po chwili dołożyła kolejną. Gdy wsparły ją Angelika Slamova i Sonja Greinacher mecz został praktycznie rozstrzygnięty. W 34. minucie Arka odskoczyła na 83:68. Potem jeszcze Miskiniene zaliczyła double-double, czyli dwucyfrowy wynik w zdobytych punktach i zbiórkach.

VBW Arka Gdynia – PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wlkp. 95:72
(30:23, 21:24, 21:19, 23:6)

VBW Arka: Kunek (23), Spanou (9), Miśkiniene (19), Kastanek (20), Balintova (2) oraz Slamova (10), Szymkiewicz, Podgórna, Rembiszewska (8) i Greinacher (4)
AZS AJP: Dźwigalska (2), Green (10), Gustafson (20), Doyle (12), Hristova (23) oraz Szott-Hejmej, Kaczmarczyk, Matkowska (2) i Owczarzak (3)