Strona Główna > Aktualności > EBLK: VBW Arka pewnie pokonała Energę Toruń

EBLK: VBW Arka pewnie pokonała Energę Toruń

Nie było niespodzianki w pierwszym meczu 16. kolejki Energa Basket Ligi Kobiet, w którym mistrzynie Polski podejmowały przedostatni zespół tabeli. Wprawdzie Energa Toruń do przerwy dzielnie stawiała czoła rywalkom w Gdyni i po 20 minutach miała tylko 8 punkty straty do VBW Arki. Druga połowa przebiegła jednak bardzo wyraźnie pod dyktando podopiecznych trenera Vetry. Arka wygrała 94:57 i wciąż pozostaje niepokonana w rozgrywkach ligowych.

Mecz od początku toczył się pod dyktando Arki, która rozpoczęła go od prowadzenia 10. W pierwszych trzech minutach rywalki oddały zaledwie cztery rzuty, wszystkie niecelne. Nieudaną serię przerwała dopiero Ziętara, która trafiła za trzy. W kolejnych akcjach co chwilę punktowała Kunek, a na jej trzy rzuty jednym odpowiedziała Sagerer. Energa próbowała nawiązać walkę, najpierw starała się o to Pszczczolarska, a następnie Ziętara i Jackson wpłynęły na odrobienie części strat. W samej końcówce zrobiło się ciekawie, bowiem torunianki zbliżyły się na dwa punkty straty, jednak na więcej zabrakło im czasu. Kwartę zamknęła Miskiniene, ustalając wynik na 24:20 dla gdynianek.

W pierwszych chwilach drugiej części meczu oglądano głównie faule, a następnie Arka zaczęła powiększa swoją przewagę (28:20). W ekipie przyjezdnych brakowało wykończenia, choć tak naprawdę top koszykarki z Gdyni nie dawały dojść do głosu rywalkom. Po trafieniu Morawiec Arka prowadziła już 39:26. Następnie przeciwniczki odrobiły część ze strat, m.in. po trafieniu za trzy Sagerer, jednak nie miało to większego wpływu na tę kwartę, po której gdynianki wygrywały 44:36.

Trzecia kwarta zupełnie nie wyszła przyjezdnym. Jeszcze w pierwszych akcjach Sagerer odpowiadała udanymi trafieniami, jednak z czasem dominacja rywalek była coraz większa. Największa różnica uwidoczniła się w drugiej połowie tej część i meczu. Trójka Pszczolarskiej była ostatnimi na długi czas punktami dla toruńskiego zespołu. Trzy rzuty zza linii 6,75 metra Kastanek i Kunek sprawiły, że Arka prowadziła 64:45, natomiast ekipa gości rzadko dochodziła do głosu. Jeśli już była przy piłce, raczej notowała straty. Nie doprowadzała też do akcji podkoszowych. Tak naprawdę do końca kwarty padło niewiele rzutów punktujących, a wszystkie celne oddały miejscowe, które prowadziły w meczu 70:45.

Pierwsze punkty w kolejnej odsłonie Energa zdobyła dopiero w piątej minucie. Ekipa gospodarzy nie punktowała często, jednak zdołała jeszcze bardziej odskoczyć z wynikiem (76:45). Torunianki zdobywały punkty głównie po rzutach wolnych Sagerer, natomiast próby rywalek były bardziej urozmaicone. Po trójce Kastanek było 79:48. W końcówce dwa takie rzuty oddała też Podgórna, a Arka kontrolowała zupełnie to, co działo się na boisku, pewnie wygrywając całe spotkanie.

VBW Arka Gdynia – Energa Toruń 94:57
(24:20, 20:16, 26:9, 24:12)

VBW Arka: Kunek (18), Slamova (12), Miśkiniene (12), Kastanek (15), Balintova (5) oraz Podgórna (16), Morawiec (8) i Greinacher (8)
Energa: Sagerer (18), Podkańska (6), Grzenkowicz, Jackson (11), Ziętara (7) oraz Wieczyńska (1), Pszczolarska (12), Burkholder (2) i Ciemińska