Strona Główna > Aktualności > EBLK: Świetny mecz VBW Arki, pierwsza porażka lublinianek

EBLK: Świetny mecz VBW Arki, pierwsza porażka lublinianek

VBW Arka Gdynia rozgromiła u siebie Pszczółkę Polski Cukier AZS UMCS Lublin 97:50 w 8. kolejce Energa Basket Ligi Kobiet. Mistrzynie Polski zaprezentowały koszykówkę na najwyższym poziomie i pokonały lidera Energa Basket Ligi Kobiet, który do tej pory był jedynym niepokonanym zespołem. To najbardziej okazałe zwycięstwo żółto-niebieskich w sezonie 2021/22.

Niedzielne spotkanie VBW Arki Gdynia z Pszczółką Polski-Cukier AZS-UMCS Lublin zapowiadało się emocjonująco, gdyż do hali mistrzyń Polski zawitała jedyna niepokonana drużyna w Energa Basket Lidze Kobiet. Zamiast tego, obejrzeliśmy jednostronny pojedynek, w mistrzynie Polski nie dały szans rywalkom.

Żółto-niebieskie zaczęły spotkanie od niecelnych rzutów i to przyjezdne prowadziły 5:0 po nieco minucie gry. Wtedy gospodynie odpowiedziały 9-punkotwą serią. Widać było większą pewność siebie, co przekładało się też na rezultat. Podopieczne Gundarsa Vetry prowadziły różnicą 14 punktów w 8. minucie. Jeszcze przed końcem pierwszej kwarty odpowiedziała Pszczółka, wynik stopniał do 27:16.

W drugiej partii gospodynie wrzuciły jeszcze wyższy bieg, bo po celnych rzutach Marissy Kastanek i Alice Kunek było 31:16. Rywalki zdołały się odgryźć i pomniejszyć stratę do 10 „oczek”, ale to tylko podrażniło koszykarki z Gdyni. Powiększały swoją przewagę, która 2 minuty przed przerwą sięgnęła 21 punktów. I tylko one już tylko rzucały, w efekcie czego do szatni schodziły przy stanie 57:29.

Na przekroczenie bariery 30 punktów nie trzeba była czekać długo, bo zaledwie 26 sekund. Wtedy do kosza trafiła Morgan Bertsch, czyli koszykarka, która w Lublinie spędziła poprzedni sezon. Przyjezdne próbowały jeszcze nawiązać walkę, ale na nic to się zdawało. Później jednak zatrzymały swoje celowniki na 7 minut, dzięki czemu Arka kontynuowała marsz w stronę zwycięstwa. Po „trójce” Agaty Dobrowolskiej różnica wynosiła już 41 „oczek”.

W ostatniej partii już niewiele mogło się zmienić. Zaczęło się od wymiany ciosów, ale Arka dążyła do najbardziej spektakularnego zwycięstwa w sezonie 2021/22. Wynik 97:50 przeciwko liderkom EBLK z pewnością można za takie uznać. Warto zauważyć, że w kadrze żółto-niebieskich wszystkie koszykarki zakończyły pojedynek z punktami na koncie. Gospodynie 36 z 61 rzutów z gry (59 proc.) i 14 „trójek” (51 proc.).

VBW Arka Gdynia – Pszczółka Polski Cukier AZS-UMCS Lublin 97:50
(27:16, 30:13, 22:9, 18:12)

Arka: Bertsch (26), Kastanek (13), Szymkiewicz (8), Lundquist (7), Gustafson (6) oraz Kunek (16), Dobrowolska (7), Rudzka (5), Borkowska (4), Podgórna (3) i Barnies (2)
AZS: Mack (13), Smalls (9), Kośla (7), Jakubcova (7), Stanaćev oraz Sklepowicz (8), Mestdagh (3), Kurach (3), Niedźwiedzka, Kuczyńska i Trzeciak