Strona Główna > Aktualności > EBLK: Poznanianki po raz drugi w tym sezonie pokonały Energę Toruń

EBLK: Poznanianki po raz drugi w tym sezonie pokonały Energę Toruń

W jedynym rozgrywanym w ten weekend meczu Energa Basket Ligi Kobiet AZS Poznań pokonał Energę Toruń różnicą 19 punktów. Poznanianki sporą przewagę wypracowały sobie już w pierwszej połowie, którą wygrały 44:23. Była to czwarta wygrana w tym sezonie zespołu AZS-u. Torunianki z jednym zwycięstwem nadal zajmują przedostatnie miejsce w tabeli żeńskiej ekstraklasy.

Akademiczki podeszły do meczu bardzo skoncentrowane, po mimo faktu, że Energa Toruń jest przedostatnią drużyną w tabeli EBLK. Toruński zespół wzmocnił się zawodniczkami zagranicznymi i nie do końca było wiadomo jaki ma obecnie potencjał. Trener Grzegorz Zieliński podkreślił, że cieszy się z takiego układu i, że mecz będzie wymagający. Tak też przygotował swoją ekipę, która podeszła do meczu bardzo skoncentrowana.

Kluczem do zwycięstwa było wysokie naciskanie toruńskich rozgrywających i opóźnienie rozegrania akcji. Rzuty oddawane w końcowych sekundach, dodatkowo z nieprzygotowanych pozycji spowodowały, że torunianki pierwszą połowę spotkania zagrały na zaledwie 20% skuteczności. Niecelne rzuty przyjezdnych przełożyły się na skuteczne szybkie ataki akademiczek i wyrobienie sobie wysokiej, bo 21 punktowej przewagi do przerwy (44:23). W pierwszych dwóch kwartach w poznańskiej drużynie brylowały Gmrice Davis (21) oraz Tiffany Brown (13).

Po przerwie swój koncert rozpoczęła z kolei Jovana Popović. Grała bardzo ofensywnie i efektownie wjeżdżając pod sam kosz i zdobywając łatwe punkty. Zebrała ich na swoim koncie 18. W drugiej połowie trener Grzegorz Zieliński pozwolił odpocząć zawodniczkom z pierwszej piątki, dając szansę zmienniczkom. Poznanianki niestety zaczęły seryjnie tracić punkty i kiedy przyjezdne doszły akademiczki na 11 punktów, do gry powróciły odpoczywające Davis, Popović i Adamowicz. Przewaga poznanianek ponownie wzrosła do około 20 punktów, a spotkanie ostatecznie zakończyło się zwycięstwem Enea AZS Poznań  82:64 .

Double-double w poznańskiej ekipie zdobyły dwie Amerykanki: Brown zdobyła 21 punktów, 13 zbiórek i dołożyła do tego 6 asyst i 2 przechwyty, natomiast Davis 23 punktów i 10 zbiórek.

AZS Poznań – Energa Toruń 82:63
(23:14, 21:9, 16:18, 22:22)

AZS: Davis (23), Marciniak (13), Adamowicz (3), Brown (21), Popović (18) oraz Nowicka, Stefańczyk (2), Parzeńska (2), Piechowiak i Banaszak
Energa: Sagerer (11), Podkańska (7), Tłumak (5), Jackson (18), Ziętara (11) oraz Wieczyńśka (7), Grzenkowicz (5), Ciemińska i Wiewiórska