Strona Główna > Aktualności > EBLK: Piąta wygrana torunianek, GTK Arka bez zwycięstwa

EBLK: Piąta wygrana torunianek, GTK Arka bez zwycięstwa

Energa Toruń po raz drugi w tym sezonie pokonała zespół GTK Arki Gdynia. Torunianki tym samym zanotowały piątą wygraną w tym sezonie i z takim bilansem zakończył sezon. Zespół GTK nie zdołał wygrać meczu w rundzie zasadniczej i po dwudziestej porażce z rzędu żegna się z ekstraklasą. Liderkami gospodyń w tym meczu były Briahanna Jackson (18 pkt.) oraz Helga Sarah Sagerer (17 pkt.).

Obie drużyny przystępowały do meczu ze świadomością, że bez względu na wynik jest to ich pożegnanie z sezonem. Energa jeszcze toczyła korespondencyjny pojedynek ze Ślęzą Wrocław o 9. miejsce w końcowej tabeli, ale że obie te ekipy wygrały w 22. kolejce, torunianki ukończyły rozgrywki na przedostatniej pozycji.

Gdynianki próbowały pożegnać się z rywalizację pierwszej zwycięstwem, ale choć miały indywidualności w swoich szeregach, to ciągle ich kadra zawodniczek jest zbyt wąska, by liczyć na sukcesy w krajowej elicie. Jelena Skerović posłała do gry tylko osiem zawodniczek. Marta Marcinkowska jak na kapitana GTK przystało, wzięła na siebie ciężar zdobywania punktów. Ponad dwukrotnie uzyskała więcej punktów niż jej średnia na mecz w tym sezonie (11,9). 22-letnia skrzydłowa trafiła m.in. czterokrotnie za trzy punkty i zebrała 8 piłek. Z całej drużyny w Toruniu grała najwięcej, gdyż przez około 34,5 minuty. Na wyróżnienie zasługuje także double-double Joanny Grymek (15 punktów i 11 zbiórek), a także statystyki Julii Niemojewskiej. Rozgrywająca co prawda nie trafiła żadnego z 8 rzutów, ale zanotowała aż 9 asyst i 8 zbiórek.

Torunianki wygrały, gdyż lepiej punktowały głównie po szybkich atakach oraz z tzw. drugiej szansy. Łącznie te elementy dały im 12 punktów przewagi. GTK otworzyło rejestr punktowy tego dnia po udanej akcji Alicji Żytkowskiej, ale w 7. minucie przegrywało już 4:12. Gdy na początku drugiej kwarty gospodynie odskoczyły na 21:9, a w 17. minucie poprawiły na 31:17, wydawało się, że jedyną niewiadomą będą rozmiary ich końcowego sukcesu. Ale gdynianki nie poddały się bez walki. Popisały się serią 13 punktów z rzędu.

Trzecią kwartę „trójkami” rozpoczęły Julia Bazan i Marcinkowska. Natomiast akcja Magdaleny Szulc w 23. minucie dała GTK prowadzenie 35:33. Co prawda rywalki szybko odpowiedziały 9 punktami z rzędu, ale końcówka trzeciej kwarty znów należała do gdynianek. Po akcji 2+1 Grymek po pół godzinie gry było 50:49 dla ekipy trener Skerović. Niestety, szansa na powalczenie o zwycięstwo prysła praktycznie zaraz na początku czwartej kwarty. Briahanna Jackson i Helga Sarah Sagerer szybko trafiły za trzy, a torunianki odskoczyły na 60:52.

Energa Toruń – GTK Arka Gdynia 70:61
(14:9, 17:18, 18:23, 21:11)

Energa: Sagerer (17), Tłumak (8), Jackson (18), Burkholder (9), Ziętara (6) oraz Wieczyńska, Podkańska, Grzenkowicz (12), Jarzynowska i Pszczolarska
GTK: Bazan (12), Szulc (4), Rudzka (2), Żytkowska (2), Marcinkowska (26) oraz Niemojewska, Stefańczyk i Grymek (15)