Strona Główna > Aktualności > EBLK: O krok od niespodzianki w Bydgoszczy, zdecydowała końcówka VBW Arki

EBLK: O krok od niespodzianki w Bydgoszczy, zdecydowała końcówka VBW Arki

Niewiele brakowało, a wicemistrzynie Polski pokonałyby na własnym parkiecie VBW Arkę Gdynia. Mistrzynie Polski przystępowały do tego meczu niepokonane, jednak bydgoszczanki zaskoczył je już na samym początku, prowadząc po pierwszej kwarcie 8 punktami. Gdynianki odrobiły wprawdzie straty, ale do samego końca spotkanie było niezwykle zacięte. Dopiero w końcówce podopieczne trenera Gundarsa Vetry przechyliły szalę zwycięstwa na swoją stronę.

Gdyńskie koszykarki po powrocie z euroligowej „bańki” i odbyciu kwarantanny, gładko pokonały GTK Gdynia. Na zakończenie roku przyszło im jednak zmierzyć się w zaległym meczu wyjazdowym z wicemistrzyniami kraju Basketem Bydgoszcz. Gospodynie weszły w to spotkanie serią 4:0, ale trójki Barbory Balintovej i Angeliki Slamovej pozwoliły Arce odbić prowadzenie (8:6).

Tylko na chwilę, bo bydgoszczanki odpowiedziały serią 12:0, którą przerwała na 2 minuty przed końcem otwierającej kwarty Sonja Greinacher. Druga partia miała nietypowy przebieg, bo przez pierwsze 2,5 minuty obie drużyny oddały zaledwie po jednym celnym rzucie. Później podopieczne Gundarsa Vetry zaczęły gonić wynik i po trójce Balintovej był remis 26:26. Słowacka rozgrywająca zdobyła w drugiej kwarcie 9 pkt a Arka na przerwę zeszła przegrywając tylko 34:35.

Mistrzynie Polski zdołały później nawet odskoczyć na 44:39, ale dwa z rzędu celne rzuty zza łuku Janeesy Jeffery pozwoliły Basketowi wyjść na prowadzenie 45:44. Od tej pory żadna z drużyn nie była w stanie odskoczyć na więcej niż 3 pkt. Na 3 minuty przed końcem meczu na 60:60 trafiła zza łuku Alice Kunek, a chwilę później wykorzystała oba rzuty wolne. Zrobiło się nerwowo, oba zespoły zaliczyły niepotrzebne straty piłek. Dwóch rzutów wolnych nie wykorzystała Cierra Burdick a kolejną trójkę trafiła Kunek notując w sumie 8 pkt z rzędu. Na minutę przed końcem trener bydgoszczanek Piotr Kulpeksza poprosił o czas przy stanie 65:60 dla Arki.

Po wznowieniu gry punkty zdobyła Shante Evans, ale faulowana Kunek wykorzystała oba rzuty wolne. Za 2 pkt odpowiedziała Jeffery i o czas poprosił trener Vetra, który przy prowadzeniu 67:64 miał jeszcze 32 sekundy gry. Po faulu na Balintovej Słowaczka wykorzystała jeden wolny, ale chwilę później bydgoszczanki straciły piłkę, którą przechwyciła Slamova. Vetra wziął ostatnią przerwę na 4 sekundy przed ostatnią syreną. Gdynianki wreszcie znalazły godne siebie rywalki na krajowych parkietach i choć z trudem, utrzymały miano jedynego zespołu bez porażki.

Basket 25 Bydgoszcz – VBW Arka Gdynia 63:68
(20:12, 15:22, 13:13, 15:21)

Basket: Jeffery (25), Burdick (16), Mcbride (3), Michałek, Evans (18) orazFaleńczyk (2) i Międzik
VBW Arka: Kunek (14), Slamova (6), Spanou (8), Miśkiniene (14), Balintova (14) oraz Podgórna, Morawiec, Rembiszewska (2) i Greinacher (10)