Strona Główna > Aktualności > EBLK: Koszykarki Zagłębia wygraną w Gdyni zagwarantowały sobie miejsce w play-off

Koszykarki Zagłębia Sosnowiec, które w tym sezonie występują w roli beniaminka Basket Ligi Kobiet, na kolejkę przed końcem rundy zasadniczej zagwarantowały sobie miejsce w czołowej ósemce. Sosnowiczanki pewnie pokonały w Gdyni najsłabszy zespół w lidze i do play-off przystąpią z ósmego miejsca. GTK Gdynia doznał 19. porażki ligowej z rzędu i bez wygranej zajmuje ostatnie miejsce w tabeli, bez szans na sportowe utrzymanie się w ekstraklasie.

Mimo, że koszykarki GTK nie miały już szans na utrzymanie w koszykarskiej elicie, do spotkania z CTL Zagłębiem Sosnowiec przystąpiły ze 100 proc. zaangażowaniem i chęcią pokazania się oraz walki o pierwsze zwycięstwo w Energa Basket Lidze Kobiet.

Meczu nie rozpoczęły jednak dobrze, bo pozwoliły Zagłębiankom na serię 7:0. Pierwsze punkty dla podopiecznych Jeleny Skerović po ponad trzech minutach zdobyła Julia Bazan. Gdynianki jakby zbyt zestresowane, popełniały sporo błędów i dopiero w końcówce pierwszej kwarty zaczęły wchodzić na odpowiednie obroty. Zdołały nadgonić wynik na 9:12, ale następnie znów zaszwankowała skuteczność i po 10 minutach GTK przegrywało 9:17.

Gra w drugiej kwarcie była mocno szarpana. Sporo było strat oraz niecelnych rzutów. Na jej początku minimalnie stratę zmniejszyły gospodynie, ale później to sosnowiczanki rozpoczęły powiększanie przewagi, głównie za sprawą Victorii Jarosz, która do przerwy wynosiła 15 punktów (19:34).

Po niej role się odwróciły i to przyjezdne miały problemy z zawiązaniem składnej akcji ofensywnej. Wykorzystały to koszykarki GTK, które zanotowały run 10:0, zmniejszając stratę do zaledwie pięciu „oczek”. Ważne punkty zdobyły wtedy Alicja Żytkowska oraz Julia Bazan. Wtem jednak, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, gdynianki przestały trafiać do kosza i błyskawicznie Zagłębie przewróciło status quo, a za sprawą swoich zagranicznych zawodniczek nawet powiększyło przewagę, która na 10 minut przed końcem urosła do rozmiaru 18 punktów.

Czwarta kwarta była nietypowa w przebiegu, bowiem przez 5 minut oba zespoły zdobyły zaledwie 8 punktów. Rozkręciły się dopiero w końcówce, ale znów stroną dominującą były sosnowiczanki, które ostatecznie wygrały w Gdyni aż 77:46. Gdynianki mogły „pochwalić się” skutecznością na poziomie jedynie 29 proc. trafionych rzutów z gry. To zbyt mało, by myśleć o pierwszym zwycięstwie.

GTK Arka Gdynia – CTL Zagłębie Sosnowiec 46:77
(9:17, 10:17, 14:17, 13:26)

GTK: Bazan (13), Szulc (3), Rudzka (10), Żytkowska (10), Marcinkowska (3) oraz Niemojewska, Płotka, Stefańczyk (5) i Grymek (2)
Zagłębie: January (15), Jasiulewicz (5), Vucković (4), Wallace (19), Jarosz (16) oraz Toure (2), Wojtala (6), Jasnowska (6), Stasiuk (2) i Czyżewska (2)