Strona Główna > Aktualności > EBLK: Kolejna setka mistrzyń Polski, Politechnika bez szans

EBLK: Kolejna setka mistrzyń Polski, Politechnika bez szans

Szóste zwycięstwo z rzędu odniosły koszykarki VBW Arki Gdynia. Mistrzynie Polski w zaległym meczu 1. kolejki Energa Basket Ligi Kobiet pewnie pokonały Politechnikę Gdańską, po raz kolejny w tym sezonie rzucając ponad 100 punktów. Przewaga gdynianek nad ligowymi rywalami jest ogromna. Zespół Politechniki, który miał na początku problemy z koronawirusem, ma obecnie jedno zwycięstwo i dwie porażki na koncie.

W pierwszych chwilach spotkania obie drużyny zaliczyły po błędzie 24 sekund, „dwójki” nie trafiła Hamblin, a pierwsze punkty w meczu zdobyła Miškinienė. Obie ekipy były aktywne w ofensywie, co owocowało rzutami i to skutecznymi. Po serii akcji był remis 6:6. Wtedy dwa punkty po rzutach wolnych i dwóch rzutach z akcji zdobyła Spanou i VBW Arka Gdynia prowadziła 12:6. Ekipa Politechniki Gdańskiej zupełnie nie mogła odnaleźć się na boisku, a kolejne punkty wpadały na konto rywalek, tym razem po próbach Kunek (15:6). Przeciwniczki rzadko dochodziły do głosu w ataku,  a jeśli udawało im się oddać rzuty, to były one nieskuteczne. Nic więc dziwnego, że prowadzenie miejscowych rosło (21:6). Ostatnie półtorej minuty kwarty otwarcia to nieudane próby obu teamów, straty i faule.

Punktowanie w kolejnej rozpoczęła Slamova, na co odpowiedziała Strzelczyk. Od tego momentu (26:8) żadna z drużyn nie mogła trafić w próbach za trzy punkty. Po dłuższej chwili udało się to dopiero Kastanek (29:8). Cały czas ekipa z Gdańska nie miała za wiele do powiedzenia, a wynik rósł coraz wyraźniej na korzyść Arki. Po akcji Miškinienė było 35:10. Kastanek dołożyła „trójkę”, a swoje próby kończyły też ponownie Miškinienė i Spanou. Były to odpowiedzi na niecelne próby rywalek (42:10). Politechnika kolejne punkty zdobyła dopiero przy osobistych próbach Davis (46:12), a dwa kolejne dołożyła Hamblin. W międzyczasie rywalki nie wykorzystały dwóch prób za trzy punkty. W końcówce po stronie gdańszczanek punktowała trzy razy Zmierczak, ale i tak przewaga Arki była po niej niepodważalna (51:19).

Po dłuższej przerwie do gry agresywnie weszła Pyka, której dwie „trójki” zaskoczyły trochę rywalki z Gdyni. Te jednak długo nie czekały i zaczęły na nowo punktować. W tej kwarcie było jednak dużo mniej akcji ofensywnych, nie brakowało także różnorakich błędów, momentami obie drużyny popełniały je seriami. Wpłynęło to znacznie na widowiskowość tej części meczu. Przez większość czasu gdynianki prowadziły 30-31 punktami, choć w ostatnich chwilach kwarty mocno przewaga znacznie urosła. Trenerzy dokonywali wielu roszad i tym sposobem na listę punktujących wpisywały się też Ossowska i Strzelczyk (Politechnika) oraz Podgórna i Greinacher (Arka) (72:35). Wynik po tej odsłonie na 74:354 ustaliła Slamova.

Ostatnią kwartę otworzyła serią akcji i udanych rzutów Rembiszewska, a Arka prowadziła już 46 punktami (81:35). Rywalki próbowały odpowiadać udanymi zagraniami, jednak cały czas to gdynianki były zespołem przodującym. Kolejne dwie „trójki” Szymkiewicz i Podgórnej sprawiły, że wynik był coraz bardziej przytłaczający dla Politechniki 95:42. Zespół z Gdańska odpowiadał głównie punktami z rzutów wolnych, a różnica między teamami była ogromna. Ostatnie punkty w meczu należały do Rembiszewskiej, która wykorzystała dwa rzuty osobiste (103:53).

VBW Arka Gdynia  – DGT AZS Politechnika Gdańska 103:53
(24:6, 27:13, 23:16, 29:18)

VBW Arka: Kunek (6), Spanou (18), Miśkiniene (10), Kastanek (6), Balintova (16) oraz Slamova (14), Szymkiewicz (3), Podgórna (8), Morawiec (1), Rembiszewska (9) i Greinacher (12)
Politechnika: Pyka (6), Bujniak (2), Koc (7), Davis (8), Hamblin (10) oraz Stawicka (2), Ossowska (7), Krupa, Strzelczyk (4), Gwizdała i Zmierczak (7)