Strona Główna > Aktualności > EBLK: W Gdyni nie było niespodzianki, bo i być jej nie mogło

EBLK: W Gdyni nie było niespodzianki, bo i być jej nie mogło

Nikt nie spodziewał się, by w meczu pomiędzy dwoma drużynami Arki Gdynia rozgrywanym awansem z 18 kolejki Energa Basket Ligi Kobiet mogło dojść do jakiejkolwiek niespodzianki. Trudno o taką, gdy gra niepokonany lider tabeli z outsiderem, który w tym sezonie nie wygrał jeszcze meczu. Mistrzynie Polski VBW Arka pewnie pokonały swoje młodsze koleżanki 101:56 i zachowały miano niepokonanych w tym sezonie. 21 punktów w tym meczu zdobyła Alice Kunek.

Gdyńskie derby koszykarek zostały rozegrane awansem z 18. kolejki Energa Basket Ligi Kobiet. Fakt, że doszło do niego tuż po świętach Bożego Narodzenia oznaczało, że obie drużyny musiały częściowo spędzić się w halach. Warto dodać, że dla zespołu Gundarsa Vetry był to pierwszy pojedynek od 4 grudnia, gdy mierzyły się w Eurolidze. Następnie w drużynie zaczęły pojawiać się pozytywne przypadki koroanwirusa, więc żółto-niebieskie musiały pauzować.

Dlatego w pierwszych minutach widać było brak świeżości w szeregach VBW Arki. Przez prawie 7 minut to GTK było na prowadzeniu, ale po zmianie akcje indywidualne Aldony Morawiec zaczęły przynosić korzyść. To wybiło z rytmu drużynę Jeleny Skerović, gdyż przez ponad 3 minuty nie potrafiły trafić, co wykorzystały gospodynie doprowadzając do stanu 24:13.

Druga partia przyniosła dobre tempo, ale tylko na początku. GTK próbowało odrabiać straty, ale VBW odpowiadała celnymi rzutami, dzięki czemu podopieczne Gundarsa Vetry zachowywały dwucyfrową przewagę i miały kontrolę nad grą. Jeszcze przed przerwą zdążyły wrzucić wyższy bieg i wygrywały różnicą 19 „oczek”. Jednak przed zejściem do szatni Julia Bazan zdążyła pomniejszyć stratę (28:45).

Po przerwie oglądaliśmy totalną deklasację. Zaczęło się od dwóch „trójek” Barbory Balintovej, której śladem podążyła reszta żółto-niebieskich. GTK przez prawie 5 minut nie potrafiło przełamać serii, ale w tym czasie VBW prowadziła już 60:30. Marsz po zwycięstwo trwał w najlepsze, o czym może świadczyć 43-punktowa przewaga po trzeciej kwarcie.

W ostatniej partii zespół Jeleny Skerović mógł już tylko rozmiary porażki. I faktycznie młode koszykarki robiły co mogły, bo wpadały i rzuty wolne i rzuty z dystansu. Na końcu jednak i tak w samej tej kwarcie lepsze okazały się żółto-niebieskie, które w całym spotkaniu wygrały 101:56.

VBW Arka Gdynia – GTK Arka Gdynia 101:56
(24:15, 21:13, 34:8, 22:20)

VBW Arka: Slamova (5), Szymkiewicz (3), Spanou (13), Miśkiniene (12), Greinacher (8) oraz Kunek (21), Podgórna (6), Morawiec (17), Rembiszewska (7) i Balintova (9)
GTK Arka: Niemojewska (11), Borkowska (4), Rudzka (10), Żytkowska (8), Marcinkowska (15) oraz Bazan (5), Homza i Plotka (3)