Strona Główna > Aktualności > EBLK: Derby Trójmiasta dla koszykarek Politechniki

EBLK: Derby Trójmiasta dla koszykarek Politechniki

DGT AZS Politechnika Gdańska pokonała na wyjeździe GTK Gdynia 98:67 w meczu rozegranym awansem z 13. kolejki Energa Basket Ligi Kobiet. Trójmiejskie derby koszykarek nabierały różnego tempa, ale dzięki szybko wyrobionej przewadze to podopieczne Wojciecha Szawarskiego mogły kontrolować grę od pierwszej kwarty. Gdańszczanki trafiły aż 20 „trójek”.

Do trójmiejskich derbów koszykarek pierwotnie miało dojść w przerwie świąteczno-noworocznej, jednak oba zespoły pauzowały w miniony weekend i zdecydowano się na rozegranie tego spotkania awansem. Praktycznie cała 11. kolejka została storpedowana przez koronawirusa.

W pierwszej kwarcie obie drużyny narzuciły wysokie tempo. Początek lepiej zaczął układać się dla Politechniki Gdańskiej, która prowadziła 7:0 po 1,5 minuty. Odpowiedzialność za odrabianie strat wzięła Justyna Rudzka, zdobywając 7 pierwszych punktów dla swojego teamu. Wtedy jednak „trójkami” odpowiedziały: Jazmine Davis i Kateryna Rymarenko, a po chwili także i Jowita Ossowska, po trafieniu której było 22:13. Podobna przewaga utrzymywała się już do zakończenia premierowej partii.

W drugiej przyjezdne jeszcze bardziej podkręciły tempo, bo po niespełna 14 minutach różnica wynosiła 18 „oczek”. Szybką trójką odpowiedziała Julia Bazan, ale na kolejne punkty młodych koszykarek musieliśmy czekać 5 minut, gdy okazję wykorzystała Alicja Żytkowska. Natomiast rywalki do przerwy trafiały już tylko z dystansu, dzięki czemu prowadziły 57:31. Autorem jednej z nich była Sylwia Bujniak, dla której był to pierwszy mecz w tym miesiącu. Koszykarka przez złamany nos musiała grać w masce.

Po zmianie stron doszło do szybkiej wymiany ciosów. Gospodynie co prawda zmniejszyły straty do 21 punktów, ale po trzech minutach wzrosła do 31. Beniaminek szukał swoich szans, ale nie zawsze mógł znaleźć drogę do kosza, czego nie można powiedzieć o podopiecznych Wojciecha Szawarskiego. Po trzeciej kwarcie prowadziły 87:51.

W ostatniej kwarcie gospodynie mogły już tylko pomniejszać rozmiary porażki. I faktycznie sztuka ta zaczęła się udawać dzięki Marcie Marcinkowskiej, a następnie Kamili Borkowskiej. Później jednak znów mieliśmy trzyminutowy przestój, ale tempo opadło i po stronie przyjezdnych, które miały już zapewnione zwycięstwo.

GTK Arka Gdynia – Politechnika Gdańska 67:98
(20:29, 11:28, 20:30, 16:11)

GTK Arka: Marcinkowska (15), Rudzka (15), Żytkowska (7), Borkowska (4), Niemojewska (2) oraz Bazan (17), Szmyrka (4), Homza (3) i Płotka
Politechnika: Hamblin (21), Rymarenko (12), Pyka (11), Davis (9), Ossowska (5) oraz Bujniak (11), Scekić (10), Koc (8), Zmierczak (6), Gwizdała (5) i Górska