Strona Główna > Aktualności > EBLK: CCC Polkowice bezradne w Gorzowie Wielkopolskim

EBLK: CCC Polkowice bezradne w Gorzowie Wielkopolskim

Gorzowianki rozegrały świetny mecz i w ostatniej kolejce Energa Basket Ligi Kobiet pokonały wicelidera rozgrywek, CCC Polkowice. Gospodynie nie dały szans rywalkom zwłaszcza w pierwszych dwóch kwartach i na przerwę schodził z ogromną przewagą prowadząc 55:23. W trzeciej kwarcie polkowiczanki odrobiły część strat, ale ostatecznie przegrały w Gorzowie Wlkp. 73:92. Ta wygrana zapewniła zespołowi Enei trzecie miejsce przed play-off.

Stawką środowego meczu były nie tylko punkty, również – a może przede wszystkim – pozycja, na której zakończą pierwszą sezonu zawodniczki trenera Dariusza Maciejewskiego. Jeśli w tej serii gier Pszczółka Polski-Cukier AZS-UMCS Lublin pokonałaby Ślęzę Wrocław, to byłaby pewna trzeciej lokaty. Ale jeśli lublinianki uległyby wrocławiankom, a bydgoszczanki – pewnej fotela lider VBW Arka Gdynia, to przy triumfie gorzowianek akademiczki byłyby trzecie i w ćwierćfinałach rozgrywek rywalizowałyby z Eneą AZS Poznań. A przy przegranej i porażce Basketu 25, ekipa z Bydgoszczy byłaby wyżej, bo miałaby lepszy stosunek bezpośrednich meczów. Było więc o co grać.

Jako że AZS AJP w spotkaniach z czołówką wygrał raz na siedem takich w tym sezonie, to niewielu zakładało, że ta statystyka po tym starciu będzie lepsza. Zwłaszcza że AZS miał je potraktować jako test przed play-off. Ale pierwsze minuty były dla gospodyń udane. Co prawda zaczęło się od 0:5, ale już w połowie kwarty było 9:7. A po kolejnym zagraniu piłki pod kosz do Megan Gustafson i jej celnej próbie trener pomarańczowych Karol Kowalewski poprosił o czas. Na nic się to zdało, bo gorzowianki grały kapitalnie. Świetnie w obronie, szybko w ataku i po pierwszych dziesięciu minutach było 33:16. I to przy 73 proc. rzutów z gry. A krzyki szkoleniowca CCC w trakcie przerwy między jedną a drugą ćwiartką mogły być słyszalne i w budynkach pobliskiej uczelni.

Ale chyba szło aż za dobrze, bo w 12 min w walce o piłkę Amerykanka lekko podkręciła staw skokowy i z dużym grymasem bólu usiadła na ławce. W ofensywie więc te akcje nie były już tak płynne, ale i tak przewagę udało się powiększyć. I to z Gustafson na parkiecie, bo wróciła pod koniec tej połowy. Do przerwy było aż 55:23, a Ślęza prowadziła z AZS UMCS trzynastoma punktami. I tak jak do tej pory gorzowiankom prawie wszystko wychodziło, tak w trzeciej kwarcie te role odwróciły się. Nerwowo było aż do 36 min. Ale po trójce Borislavy Hristovej sytuacja została opanowana.

– Wielkie chęci, walka, zaangażowanie. Wiedziałyśmy, że nie ma innej drogi jak zwycięstwo, aby mieć przewagę własnego boiska w pierwszej rundzie play-off. Potoczyło się jeszcze lepiej, bo mamy trzecie miejsce. I w pamięci wielki mecz, który z pewnością nas bardzo podbuduje na najważniejszą część sezonu – powiedziała po meczu Katarzyna Dźwigalska.

– Szczerze mówiąc, Ślęza już wielokrotnie prowadziła po pierwszej połowie i tym razem, w ostatnim swoim meczu, bo do play-off nie wchodzą, wrocławianki zrobiły dla nas kapitalną robotę. Tak, jak ta kolejka, tak też ten mecz był niesamowity. Dziewczyny w pierwszej połowie zagrały koncert na tle tak mocnego przeciwnika, jakim jest CCC. Zrealizowaliśmy wszystko, co chcieliśmy w obronie i w ataku. Konsekwentnie do bólu, z wiarą w to, co sobie zaplanowaliśmy – dodał trener Dariusz Maciejewski.

PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wlkp. – CCC Polkowice 92:73
(33:16, 22:7, 14:31, 23:19)

Enea: Gustafson (28), Kaczmarczyk (8), Walker-Kimbrough (19), Hristova (16), Owczarzak (3) oraz Kuczyńska, Dźwigalska, Green (10) i Matkowska (8)
CCC: Ellenberg-Wiley (19), Gajda (19), Gertchen (7), Hampton (11), Telenga (2) oraz Nacickaite (8), Stanković (7), Kantzy i Grabska