Strona Główna > Aktualności > EBL: Zacięty mecz w Gdyni, minimalna wygrana Arki

EBL: Zacięty mecz w Gdyni, minimalna wygrana Arki

W czwartek koszykarze Arki Gdynia i Polpharmy Starogard Gdański zmierzyli się w zaległym meczu 1. kolejki Energa Basket Ligi. Pierwsza połowa meczu dość niespodziewanie należała do przyjezdnych, którzy schodzili na przerwę z przewagą 11 punktów. Gdynianie odrobili tę stratę w trzeciej kwarcie. W zaciętej końcówce więcej sił i pomysłów na grę zachowali podopieczni trenera Frasunkiewicza, którzy wygrali 92:90. Dla Polpharmy byłą to już ósma porażka w tym sezonie.

W czwartkowym meczu w Gdynia Arenie, koszykarze Asseco Arki po raz pierwszy zagrali u siebie bez publiczności. Zaczęło się znakomicie, bo po trójce Igora Wadowskiego i rzucie Krzysztofa Szubargi, gospodarze prowadzili 5:0. 5 punktów z rzędu zdobył jednak James Washington, a akcję dwa plus jeden wykorzystał Sebastian Kowalczyk i Polpharma prowadziła 8:5.

Zza łuku trafił Filip Dylewicz i gdynianie odbili prowadzenie. Z pojedynku na trójki lepiej wyszli goście, którzy odskoczyli nawet na 31:23 po tym jak z dystansu trafił na początku drugiej kwarty Steven Haney. We znaki dali się miejscowym Joe Furstinger i Trevon Allen, ale to po trafieniu Kowalczyka Polpharma prowadziła już różnicą 12 pkt (41:29).

Trener Przemysław Frasunkiewicz w przerwie musiał wstrząsnąć swoim zespołem. Najwyraźniej się udało, bo Arka po wyjściu z szatni zaczęła od serii 7 pkt zakończonej trójką Dylewicza na 46:50. Goście nie pozwolili na więcej i zaczęli odbudowywać przewagę. Nawet 6 pkt w serii po trójce Szubargi i akcji dwa plus jeden Przemysława Żołnierewicza pomogły gdynianom zbliżyć się zaledwie na 61:65. Wtedy zespół do dalszej gry skutecznie poderwał Wojciech Czerlonko, który trafił zza łuku a następnie wykorzystał oba rzuty wolne. Do 8-punktowej serii a w konsekwencji odbicia prowadzenia doprowadził „Żołnierz”. Kolejne trójki Czerlonko i Mateusza Kaszowskiego pozwoliły gospodarzom utrzymać nieznaczną przewagę tuż przed ostatnią partią.

W sumie w trzeciej kwarcie gdynianie trafili aż siedem rzutów zza linii 6,75 m. Czwartą rozpoczęli prowadząc 75:73 a i tę przewagę zdołali powiększyć w ciągu niespełna 5 minut do 83:77 po rzucie Wadowskiego. Na 2 minuty przed końcem spotkania Polpharma odbiła prowadzenie za sprawą Petera Olisemeki. Wprawdzie tylko na chwilę, ale zagwarantowało to niesamowicie emocjonującą końcówkę. Na 31 sekund przed końcem tylko jedne rzut wolny wykorzystał Washington, a goście zamiast doprowadzić do remisu, zbliżyli się na punkt. Celnym rzutem spod kosza na 92:89 odpowiedział Szubarga. Mając już tylko sekundę, Haney trafił pierwszy rzut wolny na 90:92 a po drugim niecelnym, gościom nie udało się już zebrać piłki i oddać rzutu.

Asseco Arka Gdynia – Polpharma Starogard Gdański 92:90
(23:28, 16:22, 36:23, 17:17)

Arka: Szubarga (9), Dylewicz (10), Żołnierewicz (24), Hrycaniuk (8), Wadowski (10) oraz Kaszowski (7), Malczyk, Czerlonko (16) i Witliński (8)
Polpharma: Washington (13), Jarecki (4), Olisemeka (15), Allen (14), Surmacz (11) oraz Furstinger (13), Kowalczyk (8), Haney (12) i Chorab