Strona Główna > Aktualności > EBL: Trefl uciekł spod topora, wygrana dogrywka przedłużyła rywalizację

EBL: Trefl uciekł spod topora, wygrana dogrywka przedłużyła rywalizację

Koszykarze Trefla Sopot po ogromnie emocjonującym meczu pokonali wrocławian po dogrywce i przedłużyli rywalizację ćwierćfinałową. Pierwsza połowa należała do zespołu Śląska, który schodził na przerwę z przewagą 6 punktów. W trzeciej kwarcie sopocianie odrobili straty i wyszli na prowadzenie, ale stracili je tuż przed końcem. W dogrywce rzucili dwa punkty więcej od rywali i w rywalizacji do 3 wygranych Śląsk prowadzi już tylko 2-1.

Trener Marcin Stefański przed trzecim ćwierćfinałowym meczem dokonał kolejnych korekt w składzie. Tym razem w wyjściowej „5” zobaczyliśmy Łukasza i Michała Kolendów, Nikolę Radicevicia, Pawła Leończyka oraz Dominika Olejniczaka.

Poniedziałkowe starcie dobrze zaczęło układać się w szczególności dla tego ostatniego. To reprezentant Polski zdobywał pierwsze punkty dla swojego zespołu, a w sumie do końca premierowej partii uzbierał ich 10. Wyrównany bój toczył się do 7. minuty. Wtedy goście zaczęli obejmować przewagę, mimo że nawet Radicević zaliczył skuteczny rzut z dystansu.

W drugiej kwarcie kunszt swoich umiejętności ponownie zaprezentował Elijah Stewart, który w krótkim odstępnie dwukrotnie trafiał zza łuku. Jego śladem poszedł Mateusz Szlachetka, dzięki czemu Śląsk miał 10 „oczek” przewagi w 12. minucie. Trefl jak najszybciej chciał zminimalizować stratę, ale rywale grali agresywnie w obronie i mądrze w ataku. Ostatecznie przed przerwą wygrywali 45:39.

Po zmianie stron gospodarze zaczęli grać jeszcze bardziej efektywnie. Potrzebowali 2 minut, by doprowadzić do remisu 45:45. Goście za to mieli problemy z „wstrzeleniem” się do kosza, co wykorzystywali podopieczni Stefańskiego. Po „trójce” Martynasa Paliukenasa mieli 6 punktów przewagi i przed końcem trzeciej partii mogłoby ich być więcej, ale nieskutecznie rzucali: Michał Kolenda i wspomniany Litwin.

Dwa celne rzuty z dystansu Karola Gruszeckiego i Michała Kolendy na początku czwartej partii pozwoliły żółto-czarnym spokojniej kontrolować dalszy przebieg gry. Goście nadal ignorowali obwodowych zawodników Trefla, ale tym razem „Grucha” punktował nawet po rzucie z 9 metrów. Później jednak miejscowi mieli kłopot ze skutecznością. Okazję wyczuli przyjezdni, którzy zaliczyli serię 13:0 i po długim czasie objęli przewagę 76:75.

Na 2 minuty przed końcem odpowiedzialność na swoje barki wziął Łukasz Kolenda. Najpierw trafił zza łuku, a w kolejnej akcji wykorzystał akcję 2+1. Wtedy „trójką” odpowiedział Stewart i mieliśmy remis 81:81. W ostatnich akcjach rzucali: Łukasz Kolenda i Strahinja Jovanović, ale żaden z nich nie trafił, więc o zwycięstwie musiała zadecydować dogrywka.

W tej lepiej zaczęli sobie radzić sopocianie, którzy mieli 6 „oczek” przewagi na 3 minuty przed końcem. Gorąco zaczęło się robić, gdy rywale dobili do 2 punktów, a Nuni Omot wykorzystał tylko 1 z 2 rzutów wolnych. W końcówce prosty błąd popełnił Michał Kolenda, podając piłkę wprost do Stewarta. Chwilę później wyrównał Szlachetka, ale ostatnie słowo należało do Olejniczaka, który wsadem dobił rzut Sudańczyka, a do końca pozostało 1,3 sekundy. W decydującej akcji nie trafił jednak Gibson. Wygrana Trefla oznacza, że to jeszcze nie koniec ćwierćfinałowej serii. W rywalizacji do trzech zwycięstw, Śląsk prowadzi 2:1. Do czwartego spotkania dojdzie w środę, 7 kwietnia, o godz. 17:35, także w Ergo Arenie.

Trefl Sopot – WKS Śląsk Wrocław 92:90
(15:19, 24:26, 21:12, 21:24, d. 11:9)

stan rywalizacji: 2:1 dla Śląska

Trefl: Kolenda Ł. (16), Olejniczak (18), Kolenda M. (8), Leończyk (4), Radićević (11) oraz Omot (11), Paliukenas (10), Moten (3) i Gruszecki (11)
Śląsk: Gibson (11), Dziewa (16), Jovanović (20), Gabiński (3), Ramljak (2) oraz Stewart (22), McCauley (6), Szlachetka (10) i Tomczak