Strona Główna > Aktualności > EBL: Torunianie pokonali Polpharmę i gonią czołówkę

EBL: Torunianie pokonali Polpharmę i gonią czołówkę

Koszykarze Polskiego Cukru Toruń po fatalnym początku sezonu złapali już chyba właściwy rytm. W meczu 11. kolejki Energa Basket Ligi pokonali Polpharmę Starogard Gdański i mają już bilans 5-6, goniąc czołówkę tabeli. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja podopiecznych trenera Marka Łukomskiego, dla których była to już dziewiąta porażka w sezonie. Polpharma z bilansem 1-9 spisuje się dużo poniżej oczekiwań.

W pierwszych chwilach gra toczyła się głównie pod toruńskim koszem, ale mimo to przyjezdni nie mogli zdobyć pierwszych punktów. Następnie szybka gra obu zespołów zaowocowała kilkoma celnymi próbami, a po „trójkach” Diduszko i Haney’a był remis 6:6. Olisemeka dały jeszcze na chwilę prowadzenie ekipie z Starogardu Gdańskiego, ale następnie do głosu doszli gospodarze. Polski Cukier Toruń zdominował boisko, kończył akcję za akcją i utrzymywał dobrą skuteczność. Serię punktów dla miejscowych zakończył rzutem za trzy punkty Trotter (21:10). Po nim Allen przerwał niemoc gości, ale akcje jego i Washingtona nie zagrażały za bardzo rywalom. Kwartę zakończył celnym rzutem z dwutaktu Woods, a Polski Cukier wygrał w niej 30:18.

Druga kwarta to odrabianie strat przez Polpharmę. Udało się jej to tylko częściowo. W pierwszych sekundach Jackson zwiększył prowadzenie miejscowych, ale po nieudanych próbach w ekipie gości celną próbę zaliczył Haney, którego punkty zaczęły zmniejszać dystans. Uaktywnił się także Furstinger, a Polski Cukier oddał trochę inicjatywę rywalom, choć cały czas prowadził dziewięcioma lub dziesięcioma punktami.  W połowie kwarty rzut za rzutem trafiał Allen, a jego punkty mocno zmniejszyły przewagę torunian. Przyjezdni cały czas byli w natarciu, a Polski Cukier miał problemy z wyprowadzeniem akcji ofensywnych. Nie wykorzystywał również swoich okazji rzutowych. Po celnej próbie za trzy punkty Allena było już tylko 42:40 dla miejscowych, natomiast Olisemeka niedługo później doprowadził do remisu. Jakby tego było mało Haney wykończył dwutakt dwoma punktami, co dało prowadzenie Polpharmie. To sprawiło, że Polski Cukier wybudził się z odrętwienia i zaczął wreszcie trafiać. Kulig i Trotter odzyskali prowadzenie dla swojej drużyny, a w końcówce cenną serię punktów zanotował Diduszko (51:44). Toruński zespół nie oddał już tego prowadzenia.

W trzeciej kwarcie drużyny grały trochę mniej ofensywnie. Jeszcze przez pierwsze jej chwile wymieniały się celnymi rzutami, ale następnie gra spowolniła. Obie ekipy nie rzucały za dużo, sporo z prób było też niecelnych.  Cały czas na prowadzeniu umacniał się jednak Polski Cukier, który po punktach Jacksona prowadził 63:51. Wtedy do głosu doszli rywale, akcje Surmacza i Haneya to było jednak za mało, bowiem kolejne rzuty Polpharmy nie były już tak celne. Na koniec tej części meczu po obu stronach boiska padły rzuty za trzy Jareckiego i Jacksona, a w ostatnich sekundach nie było już za wiele mocno ofensywnej gry.

Dużo intensywniej było po krótkiej przerwie. Czwartą partię otworzył udanym rzutem Washington i mimo że po tym nastąpił krótki przestój, to następnie drużyny zaczęły grać akcja za akcję, rzut za rzut. Po stronie gości gra była rozłożona na wielu zawodników, w drużynie z Torunia pałeczkę pierwszeństwa w zdobywaniu punktów przejął Woods, który utrzymywał znaczną przewagę swojej drużyny 80:66. Zbliżając się do końca meczu Haney i Allen próbowali jeszcze odrobić różnicę, ta zmniejszyła się jednak tylko do dziewięciu punktów. W ostatnich akcjach Washington dał się jeszcze we znaki gospodarzom, ale niedługo później Trotter dwoma rzutami osobistymi ustalił wynik całego meczu na 99:90.

Polski Cukier Toruń – Polpharma Starogard Gdański 99:90
(30:18, 23:28, 19:14, 27:30)

Polski Cukier: Jackson (19), Cel (6), Trotter (11), Diduszko (18), Kulig (20) oraz Samsonowicz (1), Bragg, Woods (22) i Perka (2)
Polpharma: Washington (19), Olisemeka (6), Haney (20), Allen (16), Surmacz (9) oraz Furstinger (7), Jarecki (5), Kowalczyk (6) i Walda (2)