Strona Główna > Aktualności > EBL: Cenne zwycięstwo Astorii w Gdyni

EBL: Cenne zwycięstwo Astorii w Gdyni

Niezwykle zaciętą i wyrównaną walkę stoczyły ze sobą w Gdyni zespoły Asseco Arki i Enei Astorii Bydgoszcz. Po pierwszej kwarcie to koszykarze Arki prowadzili różnicą 5 punktów, ale na przerwę schodzili już przy prowadzeniu 39:37. W trzeciej kwarcie prowadzenie przejęli bydgoszczanie i potrafili je utrzymać do końca spotkania. Astoria wygrała 78:75 i zanotowała na swoim koncie czwarte zwycięstwo w tym sezonie. Świetny mecz rozegrał Corey Sanders, który zdobył dla bydgoskiej drużyny 30 punktów.

Pulę punktową w tym starciu otworzył Sanders. Po drugiej stronie boiska wstrzelić nie mógł się Dylewicz, chybił również Wadowski. W następnych akcjach niemoc rzutowa złapała również przyjezdnych. Gdy skutecznie zaczął rzucać Hrycaniuk, Arka wyszła na prowadzenie 5:2, a ekipa gospodarzy odblokowała się i zaczęła trafiać coraz częściej. Większość punktów zdobywała jednak po rzutach wolnych (16:6). Rzutów z akcji było niewiele, a jeśli były to większość nieskutecznych. Zbliżając się do końca Aleksandrowicz i Nowakowski trafili za trzy, co pozwoliło bydgoszczanom odrobić część strat (14:20). To było jednak za mało. Ostatnie sekundy premierowej kwarty należały do Żołnierewicza, który najpierw zaliczył zbiórkę w obronie, a następnie zakończył wszystko rzutem za trzy punkty. Ten był jednak niecelny.

Sanders rozpoczął kolejną część meczu celną „trójką”. W ekipie gospodarzy skuteczny w rzutach osobistych był natomiast Hrycaniuk, którego punkty w dużej mierze pozwalały Arce utrzymać przewagę (26:20). Skuteczny był również Dylewicz. Po drugiej stronie Sanders znalazł wsparcie w Nowakowskim i po ich akcjach zbliżyła się na dwa punkty. Niedługo później remis dał Frąckiewicz (31:31). Długo nie trzeba było czekać, a Arka ponownie zbudowała dystans, który po raz kolejny odrobił Frąckiewicz. Natomiast trójka Gabricia dała bydgoszczanom prowadzenie 37:36. Od tamtego momentu do końca kwarty nie pozostało dużo czasu, co wykorzystał Żołnierewicz i po jego rzutach zespół z Gdyni prowadził 39:37.

Faule, straty i niecelne rzuty – to oglądano po obu stronach boiska na początku kwarty trzeciej. Pierwsze punkty w niej zdobył Hrycaniuk po rzutach wolnych. To rozpoczęło serię bardziej udanych akcji obu drużyn. Natomiast krótki okres gry, w którym punktować zaczął Sanders, sprawił, że goście – po jego „trójce” – odwrócili sytuację i prowadzili już 47:45. W punktowanie włączył się również Loncar  (51:47). Arka nie mogła wstrzelić się w rzutach z gry, ale po udanej próbie Żołnierewicza zdołała zminimalizować straty (50:51). Finalnie kwarta zakończyła się wygraną bydgoszczan 53:50, a ostatnie punkty zdobył Nizioł.

Po powrocie na boisko znowu można było oglądać kilka zupełnie nieudanych zagrań i błędów obu drużyn. Pierwszą w tej kwarcie „trójkę” zaliczył Wołoszyn, doprowadzając do remisu 53:53, a gra się wyrównała. Ekipa gości miała mniej okazji rzutowych, straciła też nieco ze swojej skuteczności. Wykorzystał to Wadowski, którego „trójka” przywróciła prowadzenie na konto Arki (58:56). OD razu odpowiedzieli rywale, a rzuty za trzy Gabricia i Sandersa dały im pięciopunktową nadwyżkę (65:60). Obie drużyny grały ofensywnie, co miało przełożenie na akcje rzutowe. Zwiększało to ich dorobek, jednak aż tak dużego wpływu na dystans dzielący zespoły już nie miało. Nawet jeśli Arka zbliżyła się nieznacznie, to zespół z Bydgoszczy od razu to odrabiał, ostatecznie wygrywając w meczu z różnicą trzech punktów.

Asseco Arka Gdynia – Enea Astoria Bydgoszcz 75:78
(20:15, 19:22, 11:16, 25:25)

Arka: Dylewicz (11), Czerlonko (7), Żołnierewicz (20), Hrycaniuk (14), Wadowski (12) oraz Kaszowski, Malczyk, Wołoszyn (8) i Witliński (3)
Astoria: Sanders (30), Krasuski, Frąckiewicz (10), Nowakowski (16), Gabrić (11) oraz Szyttenholm, Aleksandrowicz (3), Loncar (5) i Nizioł (3)