Strona Główna > Aktualności > Drużyna San Pablo Burgos wygrała Ligę Mistrzów 2019/2020

Drużyna San Pablo Burgos wygrała Ligę Mistrzów 2019/2020

Hiszpański zespół San Pablo Burgos został triumfatorem rozgrywek Koszykarskiej Ligi Mistrzów koszykarzy sezonu 2019/2020. W finale w Atenach pokonał gospodarza turnieju i zwycięzcę z 2018 r. drużynę AEK 85:74.

To była czwarta edycja tego pucharu prowadzonego przez FIBA. Triumfator otrzymał nagrodę w wysokości miliona euro. Rozgrywki zostały przerwane w marcu z powodu pandemii koronawirusa i wznowione we wrześniu. W poprzednich latach po puchar sięgały zespoły: Iberostaru Teneryfa (2017), AEK Ateny (2018) i Segafredo Virtus Bolonia (2019).

Hiszpanie, którzy byli grupowymi rywalami Anwilu Włocławek, zdominowali mecz finałowy, a wysoką przewagę wypracowali sobie w drugiej kwarcie, którą wygrali 35:12. Do przerwy prowadzili 49:36, a w trzeciej części ich przewaga sięgnęła 20 pkt (68:48).

Do sukcesu poprowadził San Pablo duet doświadczonych Amerykanów 33-letni Thaddus McFadden – 18 pkt, sześć zbiórek i pięć asyst oraz 38-letni Omar Cook – 15 pkt i cztery asysty. Zawodnicy z Burgos wygrali zdecydowanie walkę pod tablicami 41:27.

Ze względu na pandemię zmieniono formułę rywalizacji o mistrzostwo i zdecydowano, że w turnieju finałowym wystąpi osiem zespołów (Final Eight). W rozgrywkach LM w sezonie 2019/20 występowały Anwil Włocławek i Polski Cukier Toruń, ale żadna z drużyn nie zdołała zakwalifikować się do play off. Nowy sezon ma się rozpocząć 20 października, tydzień później niż pierwotnie planowano. Polskę reprezentować będzie tylko wicemistrz Pszczółka Start Lublin.